"Hedefim Dünya Şampiyonası'nda altın madalya almak"


Yunanistan'ın Yanya şehrinde yapılan Paletli Yüzme Büyük Avrupa Şampiyonası'nda 1 altın, 1 gümüş madalya alarak, Türkiye'ye organizasyondaki ilk büyükler madalyalarını kazandıran Derin Toparlak açıklamalarda bulundu.

Bir sonraki hedefinin gelecek yıl Rusya'da düzenlenecek Dünya Şampiyonası'nda altın madalya kazanmak olduğunu ifade eden Derin Toparlak, "Avrupa Şampiyonası'nda yakalanan başarıların ardından gelecek yıl Rusya'da düzenlenecek Dünya Şampiyonası ve 2021 yılında yapılacak olan Dünya Oyunları'na gitmeyi istiyorum. Tabii ki Dünya Şampiyonası'nda altın madalya almayı hedefliyorum" ifadelerini kullandı.

"Aileler her sporda en önemli faktörlerden biri"

Sporda aile desteğinin önemine vurgu yapan Toparlak, "Lise 1'deydim, yüzmeye tamamen hobi amaçlı başladım. Sonra birden bire ben de nasıl olduğunu anlamadım ve kariyer haline dönüştü. Aileler her sporda gerçekten en önemli faktörlerden biri. Eğer aileler çocuklarının daha sağlıklı ve iyi bir geleceği sahip olmasını istiyorlarsa çeşitli spor dallarına yönlendirebilirler. Paletli yüzme ve yüzme de bu sporlardan. Sonuç olarak bütün şampiyonlar aileler tarafından destekleniyor" diye konuştu.

"Başladığım zamandan beri hedefim buydu"

Gençler kategorilerinde kazanılan madalyaların kendileri için öncü olduğunu ve daha sonra kendi başarısının geldiğine dikkat çeken Derin Toparlak, "Bu spor zaten ilk başta gençlerle başladı. Genç arkadaşlarımızın son yıllarda aldıkları madalyalarla biz de ilerlemeye başladık. Onlar sayesinde ilk madalyalar alındı, sonra ben büyüklerde de ilk madalyayı aldım. Zaten benim başladığım zamandan beri ilk hedefim buydu. Gerçekten çok güzel bir duygu, biz yıllardır dünya şampiyonlarıyla yarışıyoruz, hep onları geçmeyi hedefliyorduk ve sonunda bu gerçekleşti" şeklinde konuştu.

"Yarış sabahı hasta bir şekilde uyandım"

Şampiyonanın Gümüş madalya aldığı 1500 Metre Su Üstü yarışının yapılacağı gün hasta bir şekilde uyandığını söyleyen genç yüzücü, "Sabah çok erken bir saatte hasta bir şekilde uyandım. Kimsenin morali bozulmasın diye bunu herkese de söyleyemedim. Ancak dışardan da belli oluyordu. Sabah havuza gittik, neyse ki yarış yoktu, sadece ısınmak için havuza girdim. Ondan sonra öğlen yemeği yedik ve ben kendimi dinlenmeye verdim. Yarış seansı geldiğinde havuza gittik yine çok iyi durumda değildim ama yapacağımız bir şey yoktu, moralimizi yüksek tutmalıydık. Çünkü yarışın her türlü yüzülmesi gerekiyordu. Daha sonra ısınmaya girdim, dışarıda kötü hissetmeme rağmen ısınmada kendimi çok kötü hissetmiyordum, yüzüşümde de herhangi bir sıkıntı yoktu. Yarış için giyindik, hazırlandık. Yarış öncesi de ayakta kalmaya çalışıyordum. Aslında bu durum heyecanımın azalmasına da yardımcı oldu. Canberk ağabeyin desteği de çok önemliydi, sağ olsun" dedi.

DHA

TRT TÜRK Facebook’ta
TRT TÜRK Youtube’da
TRT TÜRK Twitter’da
TRT TÜRK Instagram'da