Mukaddesle Pedal Çevir - MUKADDES’LE PEDAL ÇEVİR / 5.BÖLÜM / MARDİN / URFA

Mukaddesle Pedal Çevir

MUKADDES’LE PEDAL ÇEVİR / 5.BÖLÜM / MARDİN / URFA

Farklı kültürler, hoşgörülü birliktelikler…

 

                Mukaddes; bu hafta Mardin ve Urfa yollarında, tarihin farklı kültürlerinin bir araya geldiği Mardin sokaklarında pedal çeviriyor.  Yukarı Mezopotamya’nın en önemli yerleşim yerlerinden Antik kent Dara’yı, tarihin bir başka uzantısı Nusaybin’de; bilinen ilk üniversite sayılan bölgeyi de içine alan Mor Yakup Kilisesi’ni geziyor ve bilgiler alıyor.  Uluslararası üne sahip bir ustanın atölyesinde telkâri sanatının inceliklerini görüyor, anılarına ortak oluyor.

 

Mukaddes; eski Mardin şehrinin; bir ressamın elinden çıkmışçasına büyüleyen sokaklarını, tarihi ve doğal tüm güzelliklerini arkada bırakarak Urfa’da Balıklı Göl’ün yolunu tutuyor.  Diğer durakları ise Harran’daki kümbet evleri ve Birecik’te bulunan Kelaynak üretim istasyonu. 

 

Kısas Köyü’nde aşıklık geleneğini yaşatan, Unesco tarafından yaşayan insan hazineleri mertebesine layık görülen aşık Sefai ile keyifli bir sohbetin ardından rotasını 12 bin yıllık tapınak alanı olan Göbeklitepe’ye çeviriyor.   Mukaddes; Anadolu’nun yüzyıllardır yaşadığı, yaşamakta olduğu çok sesli, hoşgörülü birlikteliğinin sıcaklığıyla yolculuğunu tamamlıyor.

TRT TÜRK Facebook’ta
TRT TÜRK Youtube’da
TRT TÜRK Twitter’da
TRT TÜRK Instagram'da