Mukaddesle Pedal Çevir - MUKADDES’LE PEDAL ÇEVİR / 2.BÖLÜM / KONYA / ANTALYA

Mukaddesle Pedal Çevir

MUKADDES’LE PEDAL ÇEVİR / 2.BÖLÜM / KONYA / ANTALYA

Evliyalar Kenti Konya’dan muhteşem doğasıyla Antalya’ya uzanan bir yolculuk…

Gezginimiz Mukaddes bu hafta 54.Cumhurbaşkanlığı bisiklet turunun açılış etabının yapılacağı Konya’ya çeviriyor rotasını.  Konya, yaklaşık 500 km’lik bisiklet yoluyla dünyada bu konuda ilk beşte yer alıyor.  Bu önemli yarışmanın atmosferini solumak ve milli takımımızda yer alan sporcuların duygularına ortak olmak niyetinde.

Muazzam tarihi camiler ve Mevlana müzesinden sonra yolu Sille Köyü’ne düşüyor. 5000 yılık tarihi yerleşim yeri; Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı döneminden izler taşıyor ve farklı kültürleri bir arada yaşatıyor.

    Sonraki durağı ise muhteşem doğasıyla Alanya ve yol sürprizi ise uçsuz bucaksız muz ağaçlarının olduğu bir bahçe…  Torosların yabani güzelliği içinde Gündoğmuş, İbradı ve Akseki diğer durakları… Kekik ve çam kokuları eşliğinde güzel ve bakir doğanın yerleşim yerlerine konuk oluyor.

    Manavgat Irmağı’ndaki gezintiden sonra Antik dönemin önemli liman kenti Side’ye pedal çeviren Mukaddes’in yol sürprizi ise Döşemealtı mahallesinde Kovanlık köyü ve meşhur halıları.  Evliyalar kentinde başlayan yolculuk Konyaaltı’nda muhteşem bir manzarayla noktalanıyor.  Bize de bu güzelliklerin tadını çıkarmak kalıyor…

 

TRT TÜRK Facebook’ta
TRT TÜRK Youtube’da
TRT TÜRK Twitter’da
TRT TÜRK Instagram'da