Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mart 2019 seçimleri sıradan bir seçim değildir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mart 2019 seçimleri sıradan bir seçim değildir. Bu mahalli idareler seçimi belki de bu ana muhalefetin sonu olacaktır." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mart 2019 seçimleri sıradan bir seçim değildir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti genel merkezinde düzenlenen "AK Parti Kadın Kolları Eğitim Programı"na katılarak, partililere hitap etti. 

Buradaki konuşmasına, Türkiye'nin 81 vilayeti ve 921 ilçesinde AK Parti çatısı altında görev yapan, ülke ve millet sevdalısı tüm kadınlara teşekkür ederek başlayan Erdoğan, dar-ı bekaya irtihal edenlere de Allah'tan rahmet diledi.

AK Parti Kadın Kolları Teşkilat Eğitimi Programı'nın hayırlara vesile olmasını dileyen Erdoğan, Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığını 2019 Mart mahalli idareler seçimleri öncesinde düzenlediği bu önemli toplantı serisi dolayısıyla tebrik etti.

“Kadın kollarımız birçok birimimizden önce yola revan oldu”

Erdoğan, her seferinde yaklaşık 500 kişinin katıldığı bu toplantılarda teşkilatın genel bir röntgenini çektiklerini ve 24 Haziran seçim sonuçlarının genel muhasebesini yaparak eksik ve güçlü yanları tespit etme fırsatı buldukların, bunun yanında sosyal medya kullanımından partinin taşıyıcı sütunu olan kardeşlik hukukuna kadar Mart 2019 seçimleri sürecinde en çok ihtiyaç duyulacak hususlardaki görüşlerini paylaştıklarını bildirdi.

AK Parti'yi 2019 Mart seçimlerinden de ezici zaferle çıkartacak yol haritası ve seçim kampanyası üzerinde fikir teatisinde bulunduklarını vurgulayan Erdoğan, "AK Parti Kadın Kollarımız artık seçim maratonunu başlatmış bulunuyor. Kadın kollarımız birçok birimimizden önce yola revan oldu. Hem aday belirleme aşamalarında hem de seçim çalışmalarında inşallah sizlerin açtığı yoldan yürümeye gayret edeceğiz." diye konuştu.
 

"Kadınlarına taleplerin daima kulak verdik"

Bugüne kadar kadınların taleplerine, beklentilerine ve eleştirilerine daima kulak verdiklerini dile getiren Erdoğan, son 17 yılda Türkiye'nin kadınlarını hayal kırıklığına uğratacak hiçbir adım atmadıklarını, kadınların emeğini, fedakarlığını, samimi mücadelesini daima baş üstünde tutarak çalışmalarını yürüttüklerini bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"AK Parti olarak şu gerçeği çok iyi biliyoruz, Türkiye'de kadınları görmezden gelen, devre dışı bırakan, potansiyelini ve gücünü heba eden bir siyasetin başarı şansı yoktur. Kadınları dışlayanların, onlara sadece bir vitrin malzemesi, bir dolgu malzemesi olarak bakanların da siyasi akıbeti hüsrandır. Her alanda olduğu gibi siyasette de sahicilik ve samimiyet esastır.

Şimdiye kadar bu anlayışla siyasi mücadelemize yön verdik. Hayatımız boyunca hep kadınlarımıza siyaset yolunu açmak, siyasete kadın elinin değmesini sağlamak için çalıştık. Hamdolsun bu mücadelemizde gerçekten önemli başarılara da hep birlikte imza attık."
 
“Türkiye'de gerçek anlamda kadını özgürleştiren hareket AK Parti'dir”

AK Parti'nin kadınların siyasete ve sosyal hayata katılımı noktasında birilerinin tahayyül dahi edemediği seviyeleri yakaladığına işaret eden Erdoğan, "Kamuda, eğitimde, bürokraside, ticarette kadın en büyük sıçramayı bizim dönemimizde gerçekleştirmiştir. Türkiye'de gerçek anlamda kadını özgürleştiren hareket AK Parti'dir. Bunu da çağdaşlığı, üniversite kapısında ikna odaları kurmak zanneden lümpen Batıcılara rağmen yapmıştır. AK Parti bu tarihi değişimi kadın hakları konusundaki her düzenlemeyi Anayasa Mahkemesine götüren ana muhalefete, '411 el kaosa kalktı' manşetleri atan medyaya rağmen başarmıştır." değerlendirmesinde bulundu.

“Bu teşkilatta çalışan er veya geç parlamentodaki yerini de alacaktır”

Türk siyasi hayatında kadınları AK Parti kadar vitrine alan, ön plana çıkartan, kadını politikaların merkezine yerleştiren bir başka siyasi hareketin olmadığını vurgulayan Erdoğan, kadın kollarını teşkilatının ayrılmaz bir parçası haline getiren ilk partinin de AK Parti olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2002'de parlamentoda kadın milletvekili sayısının 24, kadın temsil oranının 4,4 iken 2007'de bu sayının 50'ye, temsil oranının ise 9,1'e yükseldiğini anımsattı.

Sadece AK Parti sıralarında 24 Haziran seçimlerinde 53 kadının milletvekili olarak oturduğuna işaret eden Erdoğan, "Bunların 46'sı da teşkilattan, yani sizlerin arasından geliyor. Bu bir şeyi gösteriyor, AK Parti teşkilatına bu denli önem veren bir partidir, bu teşkilatta çalışan er veya geç parlamentodaki yerini de alacaktır." dedi.

“AK Parti’nin 8 kadın belediye başkanı var”

Erdoğan, AK Parti'nin şu anda biri büyükşehir olmak üzere, toplam 8 kadın belediye başkanı bulunduğunu hatırlatarak "Elbette biz bu sayıları yeterli görmedik, görmüyoruz.  Arzumuz bu rakamların nüfusa göre orantılı bir tabloyu yansıtmasıdır. İnşallah bu hedefimizi gerçeğe dönüştürene kadar da durmayacağız. Tabii burada bir hususu altını çizerek ifade etmek istiyorum, nasıl biz ülkemizdeki kadınların meselelerini sahiplenmişsek onlar da AK Parti'yi sahiplendiler, nasıl biz kadınlarımızın hak ettiği konuma gelmesi için mücadele ettiysek onlar da bu davayı zirveye taşımak için mücadele ettiler. Bizim gayret ettiğimiz kadar onlar da  kapı kapı dolaşarak bu dava için çaba sarf ettiler." şeklinde konuştu.

“AK Parti Türkiye'nin partisidir, milletin tamamının partisidir”

AK Parti mührünü asla kazınmayacak bir şekilde Türk siyasetine vuranların kadınlar olduğunu belirten Erdoğan, 17 yıldır Türkiye'de AK Parti'nin hizmet sancağı dalgalanıyorsa bunda en büyük pay sahibinin yine kadınlar olduğunu söyledi. 

Oylarıyla, çabalarıyla kendilerine destek veren tüm kadınlara teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

"Rabbim muhabbetimizi, dayanışmamızı daim eylesin. AK Parti olarak bizim alameti farikamız yani ayırıcı vasfımız işte şu karşımızdaki manzaradır. Biz dışlayan değil, her kesimden, her meşrepten, her etnik kökenden insanı bünyesinde bulunduran bir partiyiz. Biz kutuplaştırıcı değil, Türkiye'nin tüm renklerini, tüm farklılıklarını kucaklayan bir partiyiz.
Biz ayıran, ayrıştıran değil, 81 milyonun her bir ferdini bağrına basan bir partiyiz. AK Parti Türkiye'nin partisidir, milletin tamamının partisidir. AK Parti Türk'üyle, Kürt'üyle, Laz'ıyla, Çerkez'iyle, Boşnak'ıyla, Süryani'si, Sünni'si, Alevi'siyle ülkemizin her bir ferdinin partisidir."

“2019 Mart seçimlerinde de aynı ilkeler doğrultusunda hareket edeceğiz”

Bugüne kadar ayrımcılığın, hizipçiliğin, meşrep siyasetinin AK Parti'den içeri girmesine müsaade etmediklerini ve etmeyeceklerini belirten Erdoğan, "Bizim nazarımızda helal rızık için Silvan'ın dağlarında kuzu otlatan çoban ile Karadeniz'in azgın dalgalarıyla mücadele eden balıkçılarımız arasında hiçbir fark yoktur. 2019 Mart seçimlerinde de aynı ilkeler doğrultusunda hareket edeceğiz." diye konuştu.

“Suriyeli muhacirlere zalim Esed'in diliyle saldırıyorlar”

Özellikle ana muhalefet partisinin ve avanelerinin milleti bölmesine, insanları birbirine düşürmesine fırsat tanımayacaklarını vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Kazanmaya umudu olmayan ana muhalefet, sandığa gölge düşürmek için her türlü yolu deneyecektir. Daha şimdiden, bölücü terör örgütünün siyasi uzantılarıyla ittifak kurmak için kirli pazarlıklara girişmeleri boşuna değildir. Bir taraftan bölücü terör örgütü siyasi uzantılarına çiçek atıyorlar diğer taraftan da Suriyeli muhacirlere zalim Esed'in diliyle saldırıyorlar.

Her seçim döneminde olduğu gibi bu sefer de muhacir ile ensar arasına fitne tohumları ekmeye çalışıyorlar. Bay Kemal şunu iyi bil, biz muhaciri de çok sevdik, ensarı da çok sevdik. Sen bizim sevdiğimiz muhacirleri geldikleri yere gönderme aşkı içerisinde olabilirsin çünkü sen, muhacir nedir, onu bilmezsin.

O bombalardan kaçan, topraklarından, yerlerinden, evlerinden edilen, oralardan kovulanların derdini bilmezsin. Başına böyle bir bela geldiği zaman acaba senin akıbetin ne olur onu da düşünemezsin ama biz her ikisini de düşünürüz. Muhaciri de ensarı da... Bizim medeniyetimizde muhacir nedir, ensar nedir, bu gayet güzel bir şekilde yer almıştır. Bu millet her zaman ensar olmuştur."

"Mart 2019 seçimlerinde de sonuç aynı olacak"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye sınırlarına gelenlere kapıları açtıklarını ve 3,5 milyon Suriyelinin Türkiye'nin misafiri olduğunu belirterek, Irak'tan gelen 500 bin kişinin içinde de çok farklı meşrepten insanlar olduğunu, bu konuda hiçbir zaman ayrım yapmadıklarını vurguladı.

Türkiye'nin 33 milyar dolar harcama yaptığını, Avrupa Birliği'nin ise verdiği sözü yerine getirmediğini hatırlatan Erdoğan, 2016'da 3 artı 3 milyar avronun ilgili kuruluşlara verileceğinin söylendiğini ancak bu paranın verilmediğini kaydetti.

“Mart 2019 seçimlerinde de sonuç aynı olacak”

Erdoğan, şu ana kadar Avrupa Birliği'nden gelen miktarın 1 milyar 750 milyon avro olduğunu, oradan gelse de gelmese de Türkiye'nin ev sahipliğini sürdürdüğünü belirtti. Ensar olmaya devam edeceklerini söyleyen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Irkçı kelimelerle, tam da CHP'ye yaraşır şoven ifadelerle, savaştan kaçan mazlumları hedef alarak 3-5 oy kazanacaklarını düşünüyorlar. 7 yıldır büyük bir sabır ve alicenaplıkla Suriyeli mazlumlara ev sahipliği yapan bu milleti galeyana getirmek için söylemedik yalan bırakmıyorlar. Fakat tüm çabalarına, kışkırtmalarına rağmen Türk milletinin basireti ve ferasetini aşamadılar.

Buna rağmen her seçim döneminde aynı şeyleri yapıp aynı sonuç ummaktan bir türlü kendilerini kurtaramıyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar. Mart 2019 seçimlerinde de sonuç aynı olacak. İnşallah yine aynı hezimeti yaşayacaklar."

“Biz yine rotamızı çizmek için milletimize bakacağız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugüne kadar başkalarından ziyade kendilerinin ne yaptığına baktıklarına değinerek, hiçbir zaman standartlarını muhalefetin belirlemesine izin vermediklerini söyledi.
Böyle bir yanlışın içine düşmeleri durumunda yüzde 50'nin üzerinde oy oranlarına ulaşamayacaklarını, yarısını dahi alamayacaklarını dile getiren Erdoğan, "Büyük hedeflerin ve hayallerin peşinde koşan bir kadro olarak biz onların ne dediğiyle, ne yaptığıyla, ne söylediğiyle uğraşmayacağız. Biz yine rotamızı çizmek için milletimize bakacağız. Sadi Şirazi, 'Kusuru kendisine söylenmeyen kişi, ayıbını hüner zanneder' diyor. Bizler de seviyeyi düşürmeden bunların hatalarını, yalanlarını, cürümlerini ifşa etmekten geri durmayacağız." diye konuştu.

"Onda ders alacak..."

"Bu süreçte herkesin şu gerçeğin idrakinde olması gerekiyor." diyen Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

"Mart 2019 seçimleri, sıradan bir seçim değildir. Bu mahalli idareler seçimi belki de bu ana muhalefetin sonu olacaktır. Çünkü bu ana muhalefetin başındaki zat sadece millete değil aynı zamanda CHP'nin başına da bela. CHP'yi de bizim özellikle bundan kurtarmamız lazım.

Bu SSK'yı batırdı. Ondan sonra da geldi şimdi CHP'yi batırmanın gayreti içerisinde. Bazen dostlar 'Ya bunla uğraşmaya gerek yok. Varsın orda kalsın bu sizin hayrınıza' diyorlar. Bunu diyenler de var. Milletimize de bazı gerçekleri anlatmamız lazım. Adam İngiltere'ye gidiyor. Oradaki Türk gençlerine bir şeyler konuşuyor.

Türkiye'yi şikayet ediyor. 'Türkiye'de özgürlük, demokrasi yok' diyor. Özgürlük, demokrasi yok da bugüne kadar bunca seçime girdin, her seçimi kaybettin, kaybettiğin halde hala seçime giriyorsun, bundan daha büyük demokrasi olur mu? Bir genç de '11 seçimi kaybettiniz, acaba bundan hiç ders almadınız mı?' diye sormuş. Yok. Onda ders alacak, neyse gerisini söylemiyorum..."

“Kadınlardan çok büyük gayret bekliyorum”

"24 Haziran seçimlerinin sonuçlarının tam manasıyla idareye yansıması ancak 2019 seçim kavşağının da başarıyla atlatılmasına bağlıdır." diyen Erdoğan, partisinin yerel seçim maratonunu da ezici bir zaferle neticelendirmekten başka bir şansı olmadığını belirtti.

Erdoğan, kadınlara yönelik çalışmaların artırılması gerektiğini ifade ederek, bu seçimlerde kadınlardan hem görev hem de millete ulaşma noktasında çok büyük gayret beklediğini aktardı.
Kadınların elleri değdiğinde şehirlerin daha güzel, yaşanabilir ve estetik bir çehreye kavuşacağını dile getiren Erdoğan, günümüz belediyeciliğinde sosyal ve insani hizmetlerin, temel altyapı ve temizlik hizmetleri kadar önemli hale geldiğini vurguladı.

“AK Parti'nin öncü neferleri kadınlarımızdır, kadın kollarımızdır”

Bu hizmetlerin en güzel şekilde kadınlar tarafından ifa edileceğini dile getiren Erdoğan, "Kadın kollarımıza saha çalışmalarında çok büyük görevler düşüyor. AK Parti'nin öncü neferleri kadınlarımızdır, kadın kollarımızdır. Evlere girip en gencinden en yaşlısına kadar vatandaşlarımızla görüşüp, onları AK Parti'ye oy vermeye ikna edecek olan öncelikle sizlersiniz. Her zaman ifade ettiğim gibi kale içeriden fethedilir. Sizler hanımları ikna ettiğinizde, onlar beylerini ikna etmenin yolunu nasıl olsa bulurlar." diye konuştu.

"Bunlar bol bol iftira attı"

Erdoğan, AK Parti'nin daima afaki değil, hizmetleri ve eserleriyle konuşulduğunu kaydederek, "Bu seçimlerde de en büyük referans kaynağımız, karnemizdir. Önce karnemizi ortaya koyacağız, sonra ülkemize dair hedeflerimizden ve hayallerimizden bahsedeceğiz." ifadelerini kullandı.

Ana muhalefetin ve muhalefetin herhangi bir hizmet yapmadığını, bol bol iftira attığını söyleyen Erdoğan, şöyle devam etti:

"Türkiye'ye ve şehirlere yaptığımız hizmetleri, hanım kardeşlerimize anlatmanın erkeklere anlatmaktan daha kolay olduğunu düşünüyorum. Zira sizler sağlıktan eğitime, ulaşımdan altyapıya kadar ülkenin nereden nereye geldiğini çok daha iyi biliyorsunuz. Kadınlarımız, Türkiye'nin başarı hikayesinin en yakın şahitleridir. Mahalli seçimlerde hedeflerimize ulaşmak için artık önümüzde 5 ay gibi kısa bir zaman kaldı. Şimdiden çalışmaya başlamazsak, her eve girme, her hanım kardeşimizle gönül bağı kurma hedefimize de ulaşamayız."

"Teşkilatınız güçlüyse güçlüsünüz, zayıfsa zayıfsınız"

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Kabine Toplantısı'na başkanlık yapacağını anımsatarak, toplantıda Cemal Kaşıkçı'nın kaybolması, terörle mücadele ve Meclis gündemindeki yasalara ilişkin tartışmaların değerlendirileceğini belirtti.

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Lütfiye Selva Çam'a bu toplantının Kızılcahamam'da yapılmasını söylediğini aktaran Erdoğan, bugünkü toplantının kendisi için sürpriz olduğunu belirtti.
İlçe başkanları, kadın ve gençlik kolları toplantılarının da Kızılcahamam'da iki, üç günlük kamplar çerçevesinde yapılabileceğini bildiren Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bütün hedef Mart 2019'da bir taraftan büyükşehirleri toplamak, bir taraftan illeri, ilçeleri toplamak ve çok daha güçlü bir şekilde mahalli idareler seçimlerinden çıkmak. Bunun için gerçekten çok koşturacağız. Heyecanınız çok önemli. Sizin heyecanınız, bizim heyecanımızdır, milletimizin heyecanıdır. Bunun için de biz herhangi bir ayrıma, ayrımcılığa gitmeden tebliğimizi yapacağız, asla onlara fırsat vermeden.

Kucaklayıcı bir anlayışla ziyaretinde bulunduğunuz evlerdeki hanım kardeşlerimizle ister CHP'li, ister HDP'li, MHP'li olsun, nereden olursa olsun, hepsiyle bu buluşmayı çok daha farklı bir konuma getireceğiz. Sabırlı olacağız ve bu sabrımız bizim tebliğimizdeki en büyük zenginliğimiz olacak. Bunu başarmamız lazım. İnşallah bunu başardığımızda göreceksiniz Mart 2019 yerel seçimlerinde çok daha farklı bir şekilde çıkacağız.

Burada tabii teşkilatımızın gücü çok önemli. Bugüne kadar biz ne kazandıysak teşkilatımızla kazandık. Siyasi hayatımda en çok inandığım şey teşkilattır. Teşkilatınız güçlüyse güçlüsünüz, zayıfsa zayıfsınız. İşte birbirlerine giriyorlar, ne hale düşüyorlar görüyorsunuz. 'Kadın Kolları' diye diğer siyasi partilerde böyle bir faaliyet yok. Bu faaliyet sadece bizde var.

Bu çalışmayı, bu şekilde yürüteceğiz. Çünkü bunlarda kadına değer vermek diye bir şey yok. Kadın evinde otursun sadece, orada kocasını beklesin. Ne işi var parlamentoda, ne işi var belediyede, Meclis'te. Biz öyle bakmıyoruz. Bu toplumun yüzde 51'i hatta 52'si eğer kadınsa, kadının söyleyeceği çok şey var. Bunu bileceğiz. Bunun için de durmak yok, yola devam."

AA
 


TRT TÜRK Facebook’ta
TRT TÜRK Youtube’da
TRT TÜRK Twitter’da
TRT TÜRK Instagram'da