Çavuşoğlu'ndan AB'ye çağrı:  "30 yıl daha beklemeyelim"

15.05.2019 - 13:49

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği'ne çağrıda bulunarak, "Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğini yeniden rayına koyalım, 30 yıl daha beklemeyelim" dedi.

Çavuşoğlu'ndan AB'ye çağrı:  

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD merkezli Politico dergisi için bir makale kaleme alarak, Türkiye - Avrupa Birliği ilişkilerini değerlendirdi.

Çavuşoğlu makalesinde, "Türkiye - Avrupa Birliği ilişkileri bir kez daha ümitsiz bir görüntü sergiliyor. Ancak süreci yeniden yoluna koymak için Avrupalı dostlarımızla birlikte bir anlaşmaya varabileceğimiz konusunda hiç şüphem yok." ifadesini kullandı.

"Türkiye'nin olduğu kadar Avrupa Birliği'nin de Türkiye'ye ihtiyacı bulunduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, "30 yıl daha beklemeyelim" çağrısı yaptı.

Mevlüt Çavuşoğlu, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye'nin gerekli tedbirleri ulusal ve uluslararası normlar çerçevesinde aldığını vurguladı.
Sözü tarihteki dönüm noktalarına getiren Dışişleri Bakanı, 11 Eylül 2001 saldırılarını, Arap baharını ve göçmen krizini hatırlattı.

Çavuşoğlu, "Türkiye, AB açısından stratejik ortaklığın ötesinde bir önem taşıdığını gösterdi" dedi.

Bakan Çavuşoğlu, terörizmle mücadelede de Türkiye'nin lider ülke olduğuna dikkati çekerek, DEAŞ'la mücadelede de karadaki savaşın yanı sıra koalisyon ortaklarına hava sahasını ve üslerini açtığını anımsattı.

TRT HABER
 

TRT TÜRK Facebook’ta
TRT TÜRK Youtube’da
TRT TÜRK Twitter’da
TRT TÜRK Instagram'da