ABD 2018 İnsan Hakları Raporu'nu açıkladı: Kaşıkçı cinayetine yer verilmedi

14.03.2019 - 10:14

Trump yönetiminin dış politikadaki çıkarcı ikiyüzlülüğü İnsan Hakları Raporu'na da yansıdı. Raporda, Kaşıkçı cinayetine değinilmemesi dikkat çekti.

ABD 2018 İnsan Hakları Raporu'nu açıkladı: Kaşıkçı cinayetine yer verilmedi

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı 2018 İnsan Hakları Raporu'nu yayımladı. Raporda Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın hunharca katledilmesine yer verilmedi. Suudi Arabistan'ın cinayeti örtbas etme çabaları görmezden gelindi.

Raporda, SDG ismini kullanan terör örgütü YPG/PKK'nın Suriye'de halka uyguladığı baskı ve şiddete ise çok kısa yer verildi.

Terör örgütünün özellikle DEAŞ'tan kurtarılan bölgelerdeki Arapları zorla evlerinden çıkarttığı, yerel kanaat önderlerini, gazetecileri ve sivilleri tutukladığı kaydedildi.

Raporda ayrıca, YPG/PKK'nın çocukları zorla silah altına aldığı, muhaliflere işkence ve yargısız infaz uyguladığı vurgulandı.

Terör örgütü DEAŞ ve diğer terör örgütleri ele alınırken de, bu örgütlerin katliam, bombalama, adam kaçırma, işkence gibi çok çeşitli insan hakları ihlalleri işledikleri vurgulandı.

Raporda, Mısır'daki darbeci yönetim tarafından işlenen keyfi cinayetlere de işaret edildi. Hükümetin insan hakları suçları işleyen devlet görevlilerini takip etmediği ve cezalandırmadığı belirtildi.

Raporda Arakanlı Müslümanlara uyguladığı şiddet dolayısıyla Myanmar da eleştirilerek, ülkede çok sayıda ciddi insan hakları sorunlarının yaşandığına dikkat çekildi.

TRT HABER
 

TRT TÜRK Facebook’ta
TRT TÜRK Youtube’da
TRT TÜRK Twitter’da
TRT TÜRK Instagram'da