Dünyadan Basın Özetleri

11.01.2019 - 16:47

Dış basında haftanın öne çıkan haberleri

Dünyadan Basın Özetleri

Alman Deutsche Welle haber sitesi, yoğun kar yağışı sebebiyle Almanya’nın güneyinde ve Avusturya’da hayatın felce uğradığını yazıyor.

Kar kalınlığının iki metreye ulaştığı bölgelere yardım malzemesi ulaştırmak üzere askeri birlikler görevlendirildi. Alpler bölgesinde ise çığ tehlikesine karşı 4 seviyesinde ikaz duyurusu yapıldı.

Avusturya’da bir köy tamamen karlar altında kaldı ve çığ tehlikesine karşı sakinleri tahliye edildi.

Almanya’nın güneyinde yüzlerce kişi karayollarında mahsur kalarak geceyi araçlarında geçirdi.

Tren seferleri de aksarken, Münih ve Frankfurt havaalanında bazı uçuşlar iptal edildi. Önümüzdeki hafta da bölgede kar yağışının devam etmesi bekleniyor.

 

Alman ARD kanalı haber sitesinde, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in temaslarda bulunmak üzere Yunanistan’a seyahat ettiği ve Başbakan Aleksis Çipras tarafından dostça karşılandığını belirtiyor. Merkel’in ziyareti sebebiyle bazı protesto gösterilerinin de düzenlendiğini ancak küçük çaplı kaldığını aktaran ARD, liderlerin görüştükleri konular arasında öne çıkan başlığın Yunanistan ve Makedonya Cumhuriyeti arasındaki isim krizi olduğunu belirtiyor.

 

Fransız The Local haber sitesi, hafta sonu yine ülkede sarı yeleklilerin protestolar düzenleyeceğini duyuruyor. Protestocular bu hafta sonu toplanmak için Paris ve Bourges kentlerini seçtiler.

Bourges valisi Pascal Blanc protestoların hangi boyutlara ulaşacağını bilmediği için endişeli olduğunu dile getirdi. “Protestoların sayısı da nasıl gerçekleşeceği de belirsiz. Barışçıl mı olacaklar yoksa şiddet olacak mı?”, ifadelerini kullandı.

 

Göç politikası, hafta boyunca İspanyol basının öne çıkan konuları arasındaydı. İspanyol gazetesi El País, 11 Ocak tarihli haberinde, İspanyol Halk Partisi’nin göçmen politikasını katılaştırdığını ve ebeveynlerinden ayrı göç eden mülteci çocukların ülkelerine iadesi için bir acil durum planı talep ettiğini yazıyor.

Parti, çocuklar için en iyi olanın aileleriyle birlikte dönmek olduğunu ve bu bağlamdaki önerilerinin de mafyalara karşı savaşma amacı taşıdığını bildiriyor.

Partinin sunduğu belgelerde, mafyaların çocukları ailelerinden ayırdığı ve şantaj unsuru olarak kullandıkları belirtiliyor.

Halk Partisi, Hükümete, “aile bütünlüğünün yeniden sağlanması” konusunda kaynak ülkelerle olan anlaşmaları geliştirmesi konusunda ısrar ediyor. Önergede aynı zamanda, “uyruk kaydı” uygulamasının getirilmesi ve yalnız göç eden çocukların tüm bilgilerinin kayıt altına alınması talep ediliyor.

2017 yılında Halk Partisi iktidarı döneminde, İspanya’ya ulaşan göçmen çocukların sayısı %60 artarak 6.414’e ulaşmıştı. 2018 yılı 31 Eylül tarihinde ise bu sayı 11.100’e ulaştı. Bu çocukların %70'i ise Fas kökenli.

 

İspanya’nın önde gelen gazetelerinden El Mundo ise, Paris Saint Germain’in (PSG) forvet oyuncusu Neymar’ın Barcelona takımının yönetimiyle geçtiğimiz aylarda beş kere irtibata geçtiğini ve geri dönmek için adeta yalvardığını yazıyor. Gazetenin haberine göre, Brezilyalı futbolcu başkan Josep Maria Batomeu başta olmak üzere yönetim kurulu üyelerini babasına aratarak isteğini iletmiş. Bu konuşmalara tanık olan kaynaklar, ilk görüşmelerin geçtiğimiz sezon sonunda başladığını ve yakın tarihe kadar devam ettiğini doğruladılar. Aynı kaynaklar, tüm görüşmelerde babasının Neymar’ın PSG’ye geçtiği için çok pişman olduğunu ilettiğini bildirdiler.

 

ABD Başkanı Donald Trump’ın Meksika sınırına örmek istediği plan hafta boyunca dünya basının gündemine oturdu.

BBC Haber sitesi, haberi manşetten aktarıyor. Trump, Meksika sınırına duvar inşa edilebilmesi için gerekirse ulusal çapta acil durum ilan edeceğini söyleyerek tehdidini yineledi.

Sınırdaki krizden Demokratları sorumlu tutan Trump, geçtiiğmiz hafta hükümetin aylar hatta yıllarca kapalı kalabileceğini söylemişti. Taraflar arasındaki görüşmelerin tıkanmasıyla 22 Aralık’ta hükümetin kapanması sebebiyle federal kurumlarda çalışan 800.000 kişi zorunlu izne çıkartılmış ya da maaş almadan çalışmak zorunda kalmıştı.

Trump; Kongrenin, duvarın inşası için gerekli finansmana onay vermemesi halinde hükümetin yeniden açılması için imza atmayacağını belirtiyor.

 

CNN International, İngiltere’de Brexit sebebiyle panik alışverişlerinin yaşanabileceğini ve polisin mağazaları ilave güvenlik kuvvetleri görevlendirmek konusunda uyardığını aktarıyor.

Londra polisi, anlaşmasız Brexit gerçekleşmesi durumunda vatandaşların gıda ve diğer tüketim maddelerinin kıtlığı korkusuyla marketlere akın edebileceği ve ilave güvenlik personeline ihtiyaç duyulabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Sağlık Bakanlığı da, Noel öncesi iki anlaşmaya imza atarak, anlaşmasız Brexit planları çerçevesinde, ilaçların muhafazası için depolarda yer garantilediklerini bildirdi.

TRT TÜRK Facebook’ta
TRT TÜRK Youtube’da
TRT TÜRK Twitter’da
TRT TÜRK Instagram'da