Facebook da beğeni sayısını kaldırmaya hazırlanıyor

10.09.2019 - 15:05

7 ülkede beğeni sayısını kaldıran Instagram'ın ardından Facebook da benzer bir adım atmaya hazırlanıyor. Facebook yönetimi, uygulama üzerinde beğeni sayısını kaldırmayı planlıyor.

Facebook da beğeni sayısını kaldırmaya hazırlanıyor

Sosyal medya çılgınlığı insanların ruh sağlığını da tehdit eder noktaya geldi. Bu durum dev şirketleri de harekete geçirdi.

Instagram yönetiminin ardından, Facebook'tan da beğeni butonu hamlesi geldi. Uygulamada beğenen kişi sayısının kaldırılması planlanıyor.

Facebook yönetimi, son dönemde beğeni sayısının kullanıcıların psikolojisini etkilediğine vurgu yaptı. Bunu dikkate aldıklarını duyurdu.

Bu doğrultuda, ilk aşamada aralarında İtalya ve İrlanda'nın da bulunduğu birkaç ülkede beğeni butonunun kaldırılması planlanıyor.

Beğeni sayısı yerine, kullanıcıların, sadece kimlerin beğendiğini görebilmesi hedefleniyor.

Kullanıcılarının beğeni sayısına değil paylaşım yapmaya odaklanması gerektiğini savunan Instagram da, beğeni sayısını gizleyen test sürümünü, geçen nisanda başlattı.

7 ülkede uygulanan sürümde, beğeni sayısı takipçiler tarafından görülemiyor.

Yakın zamanda retweet sayısını gizlemeyi test eden Twitter yönetimi ise, beğeni butonunun hiçbir zaman olmaması gerektiğini savunuyor.

Bir diğer sosyal medya uygulaması Snapchat ise kullanıcılarına, beğeni ve takipçi sayısını göstermeyen bir hizmet sunuyor.

TRT HABER

TRT TÜRK Facebook’ta
TRT TÜRK Youtube’da
TRT TÜRK Twitter’da
TRT TÜRK Instagram'da