'Baba Bush'un cenazesinde selamlaşma gerginliği

06.12.2018 - 14:29

Amerika Birleşik Devletleri, 41'inci Başkanı George Herbert Walker Bush'a veda etti. Başkent Washington'daki Ulusal Katedral'deki törene, selamlaşma gerginliği damgasını vurdu. Trump'ın, eski Başkan Bill Clinton ve başkanlık yarışındaki rakibi Hillary Clinton'ın elini sıkmaması dikkat çekti.

'Baba Bush'un cenazesinde selamlaşma gerginliği

Geçen hafta 94 yaşında hayatını kaybeden George Herbert Walker Bush (baba Bush) için cenaze töreni yapıldı. Ulusal Katedral'deki törene dünyanın birçok yerinden liderler, diplomatlar ve Amerikan siyasetinin önde gelen isimleri katıldı. 

Başkan Donald Trump ve eşi Melania'nın yanı sıra eski Başkanlar Barack Obama ve Bill Clinton da eşleri ile törende hazır bulundu.

En son gelen Trump'ın, eski Başkan Bill Clinton ve başkanlık yarışındaki rakibi Hillary Clinton'ın elini sıkmaması dikkatlerden kaçmadı.

Oğul Bush ise yan yana oturan üç başkan ve eşlerinin ellerini sıktı. George Bush'un el sıkışırken Michelle Obama'nın eline şeker tutuşturması kameralara yansıdı. Michelle Obama bu jeste gülümseyerek karşılık verdi. Daha önce senatör John McCain'in cenazesinde George Bush, Michelle Obama'ya boğaz pastili vermişti. 

Törene katılanlar baba Bush hakkında konuşmalar yaptı. Konuşmasında babasına ilişkin şakalara da yer veren oğul Bush, gözyaşlarını tutamadı. 

Baba Bush'un cenazesi daha sonra Teksas eyaletinin Houston kentine götürüldü. George Bush, 1989 -1993 yılları arasında başkanlık yapmıştı.

TRT HABER

TRT TÜRK Facebook’ta
TRT TÜRK Youtube’da
TRT TÜRK Twitter’da
TRT TÜRK Instagram'da