ABD'de duvar krizi sürüyor: Hükümet 21 gündür kapalı

11.01.2019 - 14:52

ABD'de “Meksika sınırına duvar inşa etme” krizi aşılamadı, gerginlik artıyor. Kriz nedeniyle hükümet 21 gündür kısmi olarak kapalı, yüz binlerce çalışan maaş alamıyor.

ABD'de duvar krizi sürüyor: Hükümet 21 gündür kapalı

Amerika Birleşik Devletleri'nde “duvar krizi” giderek büyüyor. Donald Trump, Meksika sınırına duvar inşasına “hayır” diyen Demokratlara, bu kez bir sınır kasabasına giderek meydan okudu.

Trump, Demokratların, duvar için bütçede milyarlarca dolarlık kaynak ayırmaya karşı çıkan tavrını sürdürmesi halinde acil durum ilan edeceğini söyledi. Böyle bir durumda, Kongre’nin onayına gerek kalmayacak.

ABD Başkanı'nın Teksas’taki sınır kasabasını ziyareti, Trump yanlıları ve karşıtlarını biraraya getirdi. Havaalanı yolu üzerinde toplanan kalabalık, pankartlar taşıdı.

Duvar krizi nedeniyle bütçe onaylanamadığı için ülkede hükümet 21 gündür kısmi olarak kapalı. Bu, Amerika Birleşik Devletleri tarihindeki en uzun süreli kapanma olma yolunda. Hükümet en uzun, Bill Clinton döneminde 1995'in sonu, 1996'nın ilk günlerinde 21 gün kapanmıştı. 

Ülkede, 800 bin dolayında federal çalışan kriz nedeniyle maaş alamıyor. Yüz binlerce çalışan zorunlu olarak işe gidiyor, yüz binlercesi ise ücretsiz izinde bulunuyor. Bu durum, ABD'de protestolara da yol açıyor.

TRT HABER

TRT TÜRK Facebook’ta
TRT TÜRK Youtube’da
TRT TÜRK Twitter’da
TRT TÜRK Instagram'da