Srebrenitsa kurbanları Üsküp'te anıldı

11.07.2019 - 09:53

Srebrenitsa kurbanları soykırımın 24. Yıldönümünde Kuzey Makedonya’da anıldı. Üsküp’te düzenlenen anma toplantısında soykırım kurbanları için dualar edildi, şiirler okundu.

Srebrenitsa kurbanları Üsküp'te anıldı

11 Temmuz 1995 tarihinde Srebrenitsa’da yaşanan soykırım, Kuzey Makedonya Müslümanları tarafından da unutulmadı. Üsküp’te “Asla Unutulmasın” adıyla anma toplantısı düzenlendi.

Etkinlik, Makedonya Boşnaklar Forumu, Boşnak Kültür Birliği ve Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği’nin organizasyonuyla düzenlendi.

Srebrenitsa soykırımı kurbanlarını anma toplantısı dualar ve saygı duruşuyla başladı. Srebrenitsa kurbanları için kaleme alınan şiirler okundu.

Kuzey Makedonya Kültür Bakanı Hüsni İsmaili, Avrupa'nın gözü önünde Srebrenitsa’da soykırım yaşandığına dikkat çekti. Katledilenlerin sayısını çarpıtmaya, yaşanan vahşetin boyutunu gizlemeye çalışanlara karşı, bir daha böyle bir dramın yaşanmaması için soykırımı unutturmayacaklarını dile getirdi.

Daha sonra toplama kamplarında yaşanan vahşet ve boşnaklara uygulanan zulümün anlatıldığı sinevizyon izlendi.

Etkinlikte soykırıma ilişkin fotoğraflar sergilendi, eski Yugoslavya Savaş Suçları Mahkemesi’nin Srebrenitsa hakkında aldığı kararlar paylaşıldı.

TRT HABER

TRT TÜRK Facebook’ta
TRT TÜRK Youtube’da
TRT TÜRK Twitter’da
TRT TÜRK Instagram'da