Bulgaristan’da 'Türkiye Bursları' tanıtıldı 

22.01.2020 - 14:44

Bulgaristan'da Türkiye Burslarını tanıtan Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Eren, "Biz hem Balkan coğrafyasının barışı için hem de Türkiye'nin denizden ve karadan sınır komşusu olduğu ülkelerle ikili ilişkilerini daha yüksek seviyeye çıkarması için bursları çok önemsiyoruz" dedi.

Bulgaristan’da 'Türkiye Bursları' tanıtıldı 

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren, Bulgaristan'ın Şumnu şehrinde uluslararası öğrencilere Türkiye'de burslu olarak yüksek öğrenim fırsatı sunan "Türkiye Bursları" programını tanıttı.

Eren program kapsamında, Konstantin Preslavski Üniversitesinde öğrencilerle bir araya gelerek Türkiye Burslarının ayrıntılarını anlattı. Türkiye'nin her yıl lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim gören 4 bine yakın uluslararası öğrenciye burs imkanı sağladığını belirterek; Bulgaristan'ın ve Balkanların önemine vurgu yaptı. 

Abdullah Eren, 126'sı devlet olmak üzere 208 üniversitesi olan Türkiye'nin sağladığı burs programı için 170 ülkeden başvuru alındığını anlatarak Türkiye'deki yüksek öğretimin kalitesine değindi.

Başkan Eren "En önemli kriterimiz akademik başarı. Biz bursları verirken etnik köken, milliyet vb. değil, kriter olarak akademik başarıyı ön planda tutuyoruz." diye konuştu.

"Bulgaristan'tan Türkiye burslarına artış bekliyoruz"

Başken Eren konuşmasının devamında, Türkiye Burslarının başarı odaklı uluslararası bir burs programı olduğunu ve sadece soydaşlara değil, tüm Bulgar gençliğine açık olduğu söyledi.  

Türkiye ve Bulgaristan'ın iki kardeş ve komşu ülke olduğunu ifade eden Abdullah Eren, "Coğrafya olarak çok yakınız, birbirimizi daha iyi tanımamız lazım. Eğitim bunun en önemli araçlarından bir tanesi. Türkiye'de üniversite eğitimi alan Bulgaristanlı gençlerin sayısını artırmak istiyoruz. Başarılı gençleri Türkiye'ye getirmek istiyoruz." ifadelerini kullandı.

TRT TÜRK

TRT TÜRK Facebook’ta
TRT TÜRK Youtube’da
TRT TÜRK Twitter’da
TRT TÜRK Instagram'da