Batı Trakya'daki Türk adaylar soydaşların oylarına talip

14.05.2019 - 14:31

"Türk’ün oyu Türk’e gitsin!" Batı Trakya Türk azınlık adayları bu sloganla 26 Mayıs’ta gerçekleştirilecek yerel seçimlerin ilk turu ve Avrupa Parlamentosu seçimleri için soydaşların desteğini istiyor.

Batı Trakya'daki Türk adaylar soydaşların oylarına talip

Batı Trakya'da 1991 yılında Doktor Sadık Ahmet tarafından kurulan Dostluk, Eşitlik, Barış Partisi, Yunanistan'daki Türklerin sesi olmaya devam ediyor.

DEB Partisi Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu, parti olarak 26 Mayıs'ta gerçekleştirilecek AP seçimlerine katılma kararı aldıklarını açıkladı. 

Asafoğlu, Batı Trakya Türklerinin sorunlarının çözümü için Meriç eyaletindeki Büyük Dervent köyünde bir araya geldiği soydaşlardan destek istedi.

Asafoğlu, "Partimiz 2014'te bu seçimlere katılmıştı ve çok güzel bir başarı elde etmişti. Bizler yine bu başarıyı hatta daha fazlasını elde edeceğimize eminiz ama bunun için sizin desteğinize ihtiyacımız var." dedi. 

Türk nüfusunun az olduğu Meriç eyaletinde, ilk kez 3 Türk aday yerel seçimlerde meclis üyeliği adaylarının listesine girdi.

Meriç Eyaleti Meclis Üyesi Adayı Bekir Mustafaoğlu da, "Azınlık tarihinde Meriç bölgesinde ilk defa bir azınlık aday oluyor bu tür büyük meclislerde. Halkın bizlere destek vereceğine inanıyoruz. Önemli olan bizim o meclislere temsilci gönderebilmemiz." dedi. 

Meriç Eyaleti Meclis Üyesi Adaylarından Mehmet Çilingir ise, seçimlerde aday olduklarını halka anlatmaya çalıştıklarını bildirdi. 

Çilingir, "Millet devamlı soruyor. aday mısınız, değil misiniz? İnanmıyorlar eyalet meclisi üyesi olduğumuza. Bunu halkımıza anlatıyoruz." dedi. 

Adaylardan Ayşe Derviş de "Azınlığın oyu azınlığa olmalı bence çünkü oy bir namustur." şeklinde konuştu. 

Batı Trakya’daki Türk adaylar seçimlerde "Türk’ün oyu Türk’e gitsin" sloganı ile soydaşların desteğini istiyor.

TRT HABER 

TRT TÜRK Facebook’ta
TRT TÜRK Youtube’da
TRT TÜRK Twitter’da
TRT TÜRK Instagram'da