Tarihi Notre Dame Katedrali'ndeki yangın söndürüldü

16.04.2019 - 07:13

Fransa'nın başkenti Paris'te 850 yıllık tarihi Notre Dame Katedrali'nde yangın çıktı, Katedralin çatısının tamamı çöktüğü ve kulenin yıkıldığı açıklandı. Yangın 8,5 saat sonra söndürüldü.

Tarihi Notre Dame Katedrali'ndeki yangın söndürüldü

Romanlara, müzikallere konu olmuş tarihi Notre Dame Katedrali alevlere teslim oldu. Akşam saatlerinde binanın çatısında çıkan yangın bir anda yayıldı.

Fransa'nın başkenti Paris'in simgesi olarak kabul edilen katedralin önce 93 metre yüksekliğindeki kulesi, sonra çatısı tamamen çöktü.

İtfaiye Sözcüsü, yangının tamamen söndürüldüğünü açıkladı. Yaklaşık 500 itfaiyecinin müdahale ettiği yangında, yoğun çalışma sayesinde kuzey çan kulesi ile ana bina kurtarıldı.

Paris İtfaiyesi bir itfaiyecinin ağır yaralandığını, 10 kişinin dumandan etkilendiği duyurdu.Katedrale yakın binalar tahliye edilirken, çevredekilere uzaklaşmaları yönünde çağrı yapıldı.

Yenileme çalışmaları sırasında çıkan yangın öncesi işçilerin mesailerini tamamladığı belirtildi. Yangının kesin çıkış nedeni yapılacak incelemelerden sonra netlik kazanacak.

Macron: "Notre Dame alevler içinde. Tüm ulus duygu yüklü"

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, sarı yeleklilerin taleplerine ilişkin yapacağı konuşmayı iptal ederek olay yerine geldi.

Sosyal medya hesabından mesaj paylaşan Macron, "Notre Dame alevler içinde. Tüm ulus duygu yüklü. Düşüncelerim bütün Fransızlar ve Katolik dünyasıyla beraber. Tüm yurttaşlarımız gibi ben de parçamızın bu akşam yanmasından üzüntü duyuyorum." ifadelerini kullandı.

1 milyon 600 bin yaklaşım

Bu arada, Fransız basınında yer alan haberlere göre, sosyal medya platformu Twitter'da birkaç saat içerisinde yangına ilişkin 1 milyon 600 bin paylaşım yapıldı.

Fransa'da tarihi eserler ilgili çalışmalar yapan Miras Vakfı, katedralin restorasyonu için ulusal yardım kampanyası başlatılacağını duyurdu.

Birçok ülke temsilcisi, olayın ardından katedralin tarihi önemine dikkat çeken mesajlar yayımladı, üzüntülerini paylaştı..

Notre Dame Katedrali, 12'nci yüzyılda Meryem Ana'ya ithafen inşa edildi. Gotik üslupla yapılan tarihi eseri her yıl milyonlarca kişi ziyaret ediyor. İnsanlığın ortak mirası olarak görülen katedral, Unesco Dünya Mirası Listesi'nde yer alıyor.

TRT HABER, AA

TRT TÜRK Facebook’ta
TRT TÜRK Youtube’da
TRT TÜRK Twitter’da
TRT TÜRK Instagram'da