İtalya'da hükümet krizi

09.08.2019 - 09:50

İtalya'da, koalisyon hükumetindeki fikir ayrılıkları, Yüksek Hızlı Tren Projesi oylamasıyla krize dönüştü. İçişleri Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı görevlerini yürüten aşırı sağcı Lig Partisi lideri Matteo Salvini seçim çağrısında bulundu.

İtalya'da hükümet krizi

İtalya'da koalisyon hükumetinde devam eden fikir ayrılıkları, Senato'daki Yüksek Hızlı Tren Projesi oylamasıyla krize dönüştü.

Projenin durdurulması için iktidar partisi Beş Yıldız Hareketi'nin verdiği önergenin koalisyon ortağı Lig Partisi ve diğer partilerce reddedilmesiyle gerilim yükseldi.

Tarafların açıklamaları tansiyonu daha da artırdı. İçişleri Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı görevlerini yürüten aşırı sağcı Lig Partisi lideri Matteo Salvini'nin sözleriyle ipler tamamen koptu.

İktidar partisini projeler başta olmak üzere her şeye "hayır" demekle suçlayan Salvini, Başbakan Giuseppe Conte ile görüştü.

Salvini, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Conte'ye hükümetin parlamentodaki çoğunluğunu kaybettiğini söylediğini aktararak, "Sözün seçmene bırakılacağını" ifade etti.

Salvini'nin ardından Başbakan Giuseppe Conte krize yönelik bir açıklama yaptı. Conte, Salvini'yi hükümet krizinin sorumlusu olarak gösterdi. Erken seçim kararının gerekçelerini ülkeye ve seçmenlere açıklaması gerektiğini söyledi.

Salvini'nin çıkışına iktidar partisi lideri Luigi di Maio'dan yanıt geldi. Di Maio, parlamenter sayısını azaltacak reform oylamasının eylül ayında geçmesinin ardından seçime gidileceğini belirtti.

TRT HABER
 

TRT TÜRK Facebook’ta
TRT TÜRK Youtube’da
TRT TÜRK Twitter’da
TRT TÜRK Instagram'da