İngiltere'de kritik oylama

09.09.2019 - 10:38

İngiltere'de siyaset Avrupa Birliği'nden çıkış sürecine kilitlendi. Parlamentonun kabul ettiği anlaşmalı ayrılığı öngören tasarının yasalaşması halinde, İngiltere Başbakanı Johnson'ın bu yasayı uygulayıp uygulamayacağı merak konusu. Bakanlar, Johnson'ı mahkemeye çıkabileceği konusunda uyardılar. Parlamento'da bugün ikinci kez erken seçim oylaması da yapılacak.

İngiltere'de kritik oylama

İngiltere Başbakanı Boris Johnson muhalefetin Parlamento'daki hamleleriyle iyice köşeye sıkıştı. Anlaşmalı ayrılığı öngören tasarı, onay için Saray'da bulunuyor. Tasarı, Johnson'ın 19 Ekim'e kadar Avrupa Birliği ile bir anlaşmaya varamaması durumunda, üç ay erteleme talep etmesini öngörüyor.

Ancak Johnson, ayrılığı ertelemektense bir çukurda ölmeyi tercih edeceğini söyledi. Bu da kamuoyunda Başbakanın yasayı uygulamayabileceği yönünde kuşku yarattı.

İngiliz The Daily Telegraph gazetesi Başbakan Johnson'ın ayrılığın ertelenmesini hukuki olarak durdurma planı hazırladığını duyurdu. Boris Johnson bundan sonraki yol haritasını çizmek üzere danışmanları ve bakanlarla toplandı. Bakanlar, yasanın uygulanmaması halinde Yüce Divan'da yargılanabileceği konusunda Başbakan Jonhson'ı uyardılar.

Johnson bu süreçte ikinci fireyi de verdi. Kardeşi Jo Johnson'ın ardından Çalışma ve Emeklilik Bakanı Amber Rudd da istifa etti.

Öte yandan parlamentoda bugün ikinci kez erken seçim oylaması da yapılacak.

TRT HABER

TRT TÜRK Facebook’ta
TRT TÜRK Youtube’da
TRT TÜRK Twitter’da
TRT TÜRK Instagram'da