Fransa teyakkuzda: 65 bin polis görev yapacak

06.12.2018 - 21:58

Fransa'da, 2019'da uygulanması öngörülen akaryakıt zammının iptal edilmesi de sokaklarda tansiyonu düşürmedi. Sarı yeleklilerin cumartesi günü düzenleyeceği 4. büyük eylem için geniş güvenlik önlemleri alınıyor.

Fransa teyakkuzda: 65 bin polis görev yapacak

Fransa'da Sarı Yeleklilerin öfkesini dindirmek için atılan adımlar yetersiz kaldı. Altı aylığına askıya alınan akaryakıt zammı 2019 için iptal edildi. Ancak Fransa sokaklarında gerginlik dinmedi.

Sarı Yelekliler'e destek için, ülke çapında eyleme hazırlanan bazı lise öğrencileri, Paris ve Marsilya gibi pek çok kentte okullarda dersleri engelledi. 

Polis, araçları ateşe vererek taşla saldırdığı gerekçesiyle 146 öğrenciyi gözaltına alındı.

Protestolar hükümette krize neden oldu. Sosyalist Parti, Boyun Eğmeyen Fransa Partisi ve Fransız Komünist Partisi, hükümete karşı güvensizlik oylamasına gidecek.

Üç parti Pazartesi günü parlamentoya önerge sunacak. Hükümet sözcüsü ise, varlık vergisinde değişikliğe gidilebileceğinin sinyalini verdi.

4 maç iptal edildi

Ülke çapında düzenlenen eylemler, planlanan etkinlikleri de vurdu.

Pazar günü oynanacak St. Etienne - Marsilya maçının ertelendiği açıklandı. Böylece, hafta sonu ertelenen karşılaşma sayısı dörde yükseldi.

Öte yandan, müzeler ve opera binaları da kendi tedbirlerini aldı. Champs-Elysees yakınlarındaki müzelerden yapılan açıklamalarda, cumartesi kapıların kapalı tutulacağı belirtildi. Paris'in Garnier ve Bastille Opera binalarındaki programların da iptal edildiği duyuruldu.

65 bin özel kuvvet konuşlandırılacak

Elysees Sarayı'ndan yapılan açıklamada cumartesi günü için planlanan 4. büyük eylemin şiddete dönüşmesinden endişe duyulduğu kaydedildi.

Fransa Başbakanı Edouard Philippe, hafta sonu düzenlenecek gösteriler için olağanüstü önlemler alınacağını duyurdu. 

Senato'da konuşan Philippe, ülke genelinde 65 bin özel kuvvetin konuşlandırılacağını açıklayarak, gösterilerde şiddet olayları çıkaranların cezalandırılacağını söyledi.

Ülkedeki bir polis sendikasının da sarı yeleklilere destek için cumartesiden itibaren süresiz greve gideceği duyuruldu. 

Eyfel Kulesi cumartesi kapalı

Greve, İçişleri Bakanlığında çalışan idari, teknik ve adli tıp memurları ile işçilerin katılacağı belirtildi. 

Fransa polisi Paris'in ünlü caddesi Champs-Elysees'deki mağazaları Cumartesi günü kepenk indirmeye çağırdı. Eyfel kulesinin de Cumartesi günü ziyarete kapatılacağı açıklandı. 

Belçika'da da eylem bekleniyor

Bu arada gösteriler bir kez daha sınır aşıyor. Belçika'nın başkenti Brükselde'de Cumartesi günü geniş katılmlı bir eylem düzenlenmesi bekleniyor. 

TRT HABER, AA


 

TRT TÜRK Facebook’ta
TRT TÜRK Youtube’da
TRT TÜRK Twitter’da
TRT TÜRK Instagram'da