Başbakan May'den brexit çıkışı

06.12.2018 - 13:56

İngiltere, Avrupa Birliği'nden ayrılmaya ilişkin Brexit anlaşmasının parlamentoda onaylanmaması durumunda ortaya çıkacak senaryolara odaklanmış durumda. 11 Aralık'ta yapılacak oylama öncesinde parlamentoya rest çeken Başbakan May, yeni referandum olmayacak vurgusu yaptı.

Başbakan May'den brexit çıkışı

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılmasını öngören Brexit anlaşmasının İngiliz Parlamentosu'nda oylanması için geri sayım sürüyor.

Başbakan Theresa May, parlamenterlere seslenerek, AB'den anlaşmasız ayrılığın da olabileceğini vurguladı. May ayrılık karşıtlarına "Ya benim planım ya da Brexit de olmayacak" sözleriyle rest çekti. Ayrıca Başbakan May, yeni referandum seçeneğine de kapıyı tamamen kapattı.

Parlamentoda arka arkaya darbeler yiyen May hükümetinin anlaşmayı onaylatması ise zor görünüyor. May'in Muhafazakâr Partisi'nin 650 üyeli parlamentoda 315 sandalyesi bulunuyor. Partisinin tüm milletvekillerinin de anlaşma yanlısı oy kullanması beklenmiyor.

İngiltere'de çeşitli senaryolar masaya yatırılırken, Avrupa Adalet Divanı da Pazartesi günü önemli bir karara imza atacak.

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkma kararından tek taraflı olarak vazgeçmesinin mümkün olup olmadığı belirlenecek.

TRT HABER
 

TRT TÜRK Facebook’ta
TRT TÜRK Youtube’da
TRT TÜRK Twitter’da
TRT TÜRK Instagram'da