Avrupa'da sert kış can aldı: 12 ölü

11.01.2019 - 13:37

Avrupa'nın 3 ülkesi yoğun kar yağışının etkisinde bulunuyor. Olumsuz hava koşulları nedeniyle Almanya ve Avusturya'da 12 kişi hayatını kaybetti. Almanya'nın güneyinde kar kalınlığı 3 metreyi buldu, otoyollarda uzun araç kuyrukları oluştu. İsviçre'de de yoğun kar var.

Avrupa'da sert kış can aldı: 12 ölü

Almanya'nın güneyi son yıllarının en şiddetli kışını yaşıyor. Bir haftadır devam eden yoğun kar yağışı ülkenin güneyini, özellikle Avusturya sınırına yakın yerleşim yerlerini etkisi altına aldı.

Bavyera eyaletinde yoğun kar yağışı ve olumsuz hava koşulları ölümlere neden oldu. Münih kentinin güneydoğusundaki Aying bölgesinde 9 yaşındaki bir çocuk kar yüzünden devrilen ağacın altında kalarak hayatını kaybetti. 54 yaşındaki bir kadın ise 30 kilometreyi aşan araç kuyruğunun olduğu otoyolunda otomobilinin içinde ölü bulundu. 

Bazı okullarda eğitime ara verildi, tren seferleri yapılamadı. Alman ordusundan 200 kişilik ekip bazı yerleşim yerlerinde karla mücadele çalışmalarına destek verdi.

Avusturya

Yoğun kar yağışı Almanya'nın komşusu Avusturya'da da etkili oluyor. Hohentauren kentinde 550 turist bölgeden tahliye edilmeyi bekliyor.

Geçen hafta cumartesi gününden bu yana olumsuz hava koşulları nedeniyle Almanya ve Avusturya'da 12 kişi hayatını kaybetti.

İsviçre

İsviçre'de ise çığ tehlikesi ucuz atlatıldı.

Ülkenin kuzey doğusundaki Schwägalb bölgesinde bir otele çığ düştü. Otelin restoran bölümünde 3 kişi hafif şekilde yaralandı.

TRT HABER

 

TRT TÜRK Facebook’ta
TRT TÜRK Youtube’da
TRT TÜRK Twitter’da
TRT TÜRK Instagram'da