Almanya'da silah ruhsatına sahip aşırı sağcıların sayısı artıyor

08.11.2019 - 13:53

Almanya'da 910 aşırı sağcının silah ruhsatı bulunduğu belirtildi. Alman basını da bir istihbaratçının aşırı sağcı olduğu gerekçesiyle görevinden uzaklaştırıldığını yazdı.

Almanya'da silah ruhsatına sahip aşırı sağcıların sayısı artıyor

Almanya'da aşırı sağ suçlar giderek artıyor. Aşırı sağcılar bu yılın ilk 8 ayında 12 binden fazla suç işledi, 250 kişi yaralandı. Ülkede silah ruhsatına sahip aşırı sağcıların sayısı da 910'a ulaştı.

Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Thomas Haldenwang içişleri Komisyonu'nun kapalı oturumuna katıldı. Bir internet sitesi Haldenwang'ın ifadesine yer verdi. Haberde, Alman İçişleri Bakanlığı'nın aşırı sağcıların silahsızlanması için çaba sarf ettiği belirtildi. Geçmiş yıllarda 570 aşırı sağcının silah ruhsatını iptal ettiği bilgisi paylaşıldı.

Halle kentinde iki kişinin ölümüyle sonuçlanan aşırı sağcı saldırının ardından iktidar, geçen hafta, aşırı sağ kaynaklı suçlara karşı dokuz maddelik bir önlemler paketi hazırladı. Bu maddelerden bir tanesi de silah yasasının sertleştirilmesi oldu.

Almanya'da aşırı sağcı olduğu iddiasıyla bir istihbaratçı da görevinden uzaklaştırıldı.

Alman basını görevlinin iç istihbarattan sorumlu Anayasayı Koruma Teşkilatı'nda çalıştığını yazdı. Görevi ''aşırı sağcıları takip etmek'' olan istihbaratçının, kendisinin de "aşırı sağcı" olduğunun belirlendiği ifade edildi. İstihbaratçının, sosyal medyada aşırı sağ paylaşımlar yaptığı da tespit edildi.

TRT HABER

TRT TÜRK Facebook’ta
TRT TÜRK Youtube’da
TRT TÜRK Twitter’da
TRT TÜRK Instagram'da