Akdeniz'deki sondaj çalışmaları: Yunan basınından "Yunanistan uyuyor" tepkisi

02.12.2019 - 15:22

Türkiye'nin Libya'daki meşru hükümet ile Doğu Akdeniz mutabakatı, bölgedeki yeraltı zenginliklerini tek taraflı kullanmak isteyen Yunanistan'da büyük yankı uyandırdı. Yunan basını mutabakatı, "Doğu Akdeniz'de haritayı değiştiren gelişme" olarak verdi.

Akdeniz'deki sondaj çalışmaları: Yunan basınından

Türkiye Doğu Akdeniz'de dengeleri değiştirecek Libya anlaşmasına imza attı. Yunanistan'ı paniğe sevk eden bu adım, Yunan basınında da büyük yankı uyandırdı.

Yunan SLpress, Türkiye'nin hamlesini, "Akdeniz'de haritayı değiştiren mat hareketi" yorumuyla verdi.

SKAI kanalı Türkiye’nin Libya’ya kadar ulaşmayı, Libya ile birleşmeyi istediği iddiasına yer verdi.

Pronews haber portalı da, gelişmeyi "Türkiye meşruiyet kazanıyor, Yunanistan uyuyor" başlığı ile duyurdu.

Trablus’un Eylül ayında Atina yönetimine, Girit açıklarındaki çalışmaları nedeniyle protesto notası verdiği de hatırlatıldı.

Kathimerini gazetesi ise haberini, “Doğu Akdeniz’deki Türk hareketlerinin perde arkası” başlığıyla verdi. Rodos’un güneyinden Girit’e kadar uzanan bölgeyle ilgili Türkiye'nin taleplerinin resmen açıklandığını yazdı.

Ta Nea gazetesi “Türkiye-Libya Anlaşması’ndan sonra Doğu Akdeniz’de ne değişiyor?” diye sordu. Ankara’nın Libya ile Münhasır Ekonomik Bölge ilanına bir adım daha yaklaştığına dikkat çekildi.

Yunan devlet kanalı ERT anlaşmanın içeriğini bir stüdyo konuğu ile ele aldı. Televizyondaki söyleşide, Türkiye ile Libya arasındaki anlaşmanın içeriği hakkında bilgi verildi. Anlaşmanın, Yunanistan’ı nasıl etkilediği ile Yunan kıta sahanlığının Girit’e kadar olan kısmında kuşkuya yol açtığı ileri sürüldü.

ONETV kanalı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı, TANAP’ın açılış töreninde yaptığı konuşmaya yer verdi.

Haberde, “Erdoğan, Libya ile Anlaşma konusunda ödün vermiyor” başlığı kullanıldı.

TRT HABER

TRT TÜRK Facebook’ta
TRT TÜRK Youtube’da
TRT TÜRK Twitter’da
TRT TÜRK Instagram'da