TRT Türk
Dolar
2,587
Euro
2,833
BIST
82.113
Altın
99,505

Kültür Sanat
03.12.2012 16:23
Yazıyı Paylaş
Facebook'ta Paylaş   Twitter'da Paylaş   Google Plus'da Paylaş
 
Usta-çırak bacasız fabrikada sanat için ter döküyor
Devlet Tiyatroları, sahnelediği eserlerin aksesuarından kostümüne, ayakkabısından peruğuna kadar her şeyi atölyelerinde üretiyor.

Devlet Tiyatrolarının Ankara Macunköy'deki atölyelerinde her temsilden önce harıl harıl çalışan teknik personel, hem hayal güçlerini hem de deneyimlerini sahneye yansıtıyor.

Atölyelerden sorumlu Baş Realizatör Bekir Beğen, yeni oyunların dekor ve aksesuarlarını yetiştirme telaşındaki atölyeler ve atölye çalışanlarıyla ilgili bilgi verdi.

20'ye yakın atölye ve birimle hizmet verdiklerini anlatan Beğen, tüm yıl çalışmaların aynı hızda devam ettiğini söyledi.

Bekir Beğen, tesiste marangoz, boya, terzi atölyesi, demir atölyesi, kundura, heykel ve mask atölyesi gibi bölümlerin yer aldığını bildirdi.

Oyunlar için gerekli aksesuar ve dekorların ''işinin ehli ellerde'' şekillendiğini kaydeden Beğen, geçen yıl 91 oyun dekoru yaptıklarını anlattı.

Beğen, üretimlerin sadece Ankara için olmadığını, İstanbul ve İzmir dışında Devlet Tiyatroları'nın sahnesinin olduğu bütün şehirleri kapsadığını ifade etti.

DEPODA BİNLERCE KIYAFET KORUNUYOR

Devlet tiyatrolarının en beğenilen eserlerinde, çocuk oyunlarında kullanılan kıyafet ve aksesuarların bakımının yapıldığı ve korunduğu bir de deponun olduğunu belirten Beğen, şunları kaydetti:

''Burada binlerce eşyayı muhafaza ediyoruz. Bölgeler oyunlar bittikten sonra sandıklar içinde tüm aksesuar ve kıyafetleri bize gönderiyor. Kaftanlar ve diğer kıymetli kıyafetler özel ilaçlarla, solüsyonlarla korunuyor. Biz de kullanılabilecek durumda olanları depoda saklıyoruz. Zaman zaman da okullar, özel veya amatör tiyatrolar ve üniversitelerden destek talebi geliyor. Bu talepleri de elimizden geldiğince karşılamaya çalışıyoruz.''

Etiketler:
devlet, tiyatro, atölye, üretim
 


Çok Okunanlar


TRT Türk