TRT Türk
Dolar
2,587
Euro
2,833
BIST
82.113
Altın
99,505

Ekonomi
26.02.2013 14:01
Yazıyı Paylaş
Facebook'ta Paylaş   Twitter'da Paylaş   Google Plus'da Paylaş
 
Türkiye, Yusufeli Barajı ile sınıf atlayacak
Yusufeli Barajı'nın temeli atıldı. 270 metre yüksekliğiyle çift eğrilikli beton kemer barajlar sınıfında dünyanın en yüksek 3'üncü barajı olacak Yusufeli Barajı'nın temeli Başbakan'ın AK Parti grubundan katıldığı canlı yayınla atıldı..

Türkiye'nin en yüksek, dünyanın 3'üncü en yüksek çift eğrilikli beton kemer barajı olacak Yusufeli Barajı'ndan yılda 1,827 milyar kilowatt saat elektrik üretilecek.

TEMELİ CANLI YAYINDA ATILDI

Başbakan Erdoğan temel atma törenine Ankara'dan canlı yayınla katıldı. AK Parti Grup toplantısından bağlanan Başbakan şunları söyledi...

- Çoruh Nehri üzerine üç gerdanlık taktık. 3 baraj da milletimizin elektrik üretimine katkı sağlıyor. Şimdi de Yusufeli barajının temelini atıyoruz.
- 486 milyon bedelle inşallah tamamlandığında kendi sınıfında dünyanın en yüksek 3, Türkiye'nin de en yükseği olacak. 2340 gün içinde yani yaklaşık 6 yılda bu barajımız tamamlanacak ve hizmete girecek.

YUSUFELİ BARAJIN ALTINDA KALACAK, DENİZ MANZARALI YENİ BİR YUSUFELİ İNŞA EDECEĞİZ

- Yusufeli artık barajın altında kalacak. Ancak biz orada en uygun yerde üniversitelerle de çalışma yaparak en uygun yer neresidir diye belirlendi ve orada şu andaki Yusufeli ile mukayese edilmeyecek deniz manzaralı bir Yusufeli inşa edeceğiz.

NİHAT ÖZDEMİR İLE BAŞBAKAN'IN PAZARLIĞI

- Başbakan Erdoğan, konuşmasının sonunda barajın temelinin atmadan önde baraj yapımının planlanan süreden çok daha önce bitmesi için müteahhit firmalardan birinin patronu işadamı Nihat Özdemir ile pazarlık yaptı. Zaman zaman gülümsemelere neden olan diyalog şöyle gelişti:

Başbakan: Ben 7 yılı size yakıştıramıyorum Nihat Bey…
Nihat Özdemir: Yakışmaz 7 yıl
Başbakan: 6 yıla Veysel Bey indirdi. Veysel bey bakan olarak bir yıl kendisi için kullandı. Sizden Başbakan'In talebi var. Bunu ne kadar geri çekeceğiz?
Nihat Özdemir: Müteahhit firma ortakları olarak bunu 18 Haziran 2018 tarihine çekip o tarihte bitirip o tarihte kazandırmak arzusundayız. Emredin sayın Başbakanım.
Başbakan: O zaman 6 yıl. 5 yıl mı oluyor bir dakika.
Nihat Özdemir: 5,5 yıl oluyor. 
Başbakan: O zaman mevsim koşulları iyi olmaz. O zaman şöyle yapalım. 29 Mayıs 2018'de mevsim koşulları baharla beraber Artvin'de bir başka olur. Açılışını tüm çevre düzenlemesiyle birlikte bitirmiş olalım.
Nihat Özdemir: 29 Mayıs 2018'de saat 11.00'de sayın Başbakan'ım. Yusufelili kardeşlerimle bu barajı ortaklarımızla birlikte yapıp enerji üretimine de bizlerin katkısını sağlamış olacağız. Sağolun, varolun başbakanım…

YUSUFELİ  BARAJI PROJESİ

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'nden yapılan açıklamada, Artvin'in 90 kilometre güneyinde, Çoruh Nehri üzerinde temeli yarın atılacak, Yusfeli Barajı'nın, baraj gövde tipi çift eğrilikli ince beton kemer baraj olarak planlandığı belirtildi.

Açıklamada, 270 metre yüksekliğe sahip olacak barajın, kendi sınıfında dünyanın en yüksek 3'üncü, Türkiye'nin ise en yüksek barajı olacağı ifade edilerek, şunlar kaydedildi:

''Türkiye'nin en yüksek gökdelenlerini dahi geride bırakacak baraj, yalnızca baraj değil bütün binalar içinde Türkiye'nin en yükseği olacak.

Baraj gövdesinde yaklaşık 2.9 milyon metreküp beton kullanılacak.

Barajın inşaatında, 150 metrekare büyüklüğünde 45 bin konutun inşasını mümkün kılacak miktarda malzeme kullanılacak. Barajda 2.2 milyar metreküp su depolanacak. 540 megawatt kurulu gücündeki hidroelektrik santralin devreye girmesiyle yılda 1,827 milyar kilowatt saat elektrik üretilecek.''

Yusufeli Barajı yapım işinin 486 milyon lira bedelle ihale edildiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

''Baraj inşasını Kolin İnşaat, Cengiz İnşaat ve Limak İnşaat firmalarının oluşturduğu iş ortaklığı gerçekleştirecek. Öz kaynakla ve Türk mühendisler tarafından inşa edilecek Yusufeli Barajı, milli ekonomiye yılda 330 milyon lira katkı sağlayacak. Barajın inşa süresi boyunca ortalama bin kişi istihdam edilerek yöre ekonomisine katkıda bulunulacak.''

TÜRKİYE, DÜNYA SIRALAMASINDA 6'DAN 3'E YÜKSELECEK

Açıklamada, Türkiye'nin, 12.12.2012 tarihinde 112 tesis içinde hizmete aldığı Deriner Barajı ile kendi sınıfında Avrupa'nın 4, dünyanın 6'ncı en yüksek çift eğrilikli beton kemer barajını inşa ettiği kaydedilerek, Yusufeli Barajı tamamlandığında 270 metre yükseklik ile Türkiye'nin bu alanda dünya üçüncülüğüne yükseleceği bildirildi.

Dünyanın en yüksek çift eğrilikli beton kemer barajları şöyle:

1-Xiaowan Barajı (Çin)      : 292 metre

2-Inguri Barajı (Gürcistan) : 271,5 metre

3-Vajont Barajı (İtalya)    : 261,6 metre

4-Mauvoisin Barajı (İsviçre): 250 metre

5-Laxiwa Barajı (Çin)       : 250 metre

6-Deriner Barajı (Türkiye)  : 249 metre
Etiketler:
baraj, antalya, korkuteli,
 


Çok Okunanlar


TRT Türk