TRT Türk
Dolar
2,587
Euro
2,833
BIST
82.113
Altın
99,505

Bilim ve Teknoloji
16.01.2013 15:56
Yazıyı Paylaş
Facebook'ta Paylaş   Twitter'da Paylaş   Google Plus'da Paylaş
 
TÜBİTAK 'Evrimi yasakladı' haberlerine ilişkin açıklama yaptı
TÜBİTAK Popüler Bilim Yayınları'nın kitap satış arşivinde bulunan ve insanın gelişimini "Evrim Teorisi" ile açıklayan kitapların basım ve satışı durduruldu. Sansür uygulandığına ilişkin iddiaya kurumdan yanıt geldi.

TÜBİTAK Popüler Bilim Yayınları'nın kitap satış arşivinde bulunan ve insanın evrimini bilimsel yönden inceleyen kitaplar listeden tamamen çıkartıldı. TÜBİTAK yayınları, evrim teorisini anlatan kitapların basımını ve satışını durdurdu.

O KİTAPLAR BUNLAR

Zooloji Profesörü Richard Dawkins'e ait Kör Saatçi ve Gen Bencildir kitapları, Alan Moorehead'dan Darwin ve Beagle Serüveni, Stephen Jay Gould'dan Darwin ve Sonrası, Mahlon B. Hoagland'dan Hayatın Kökleri, James Watson'dan İkili Sarmal, Richard Lewontin'den Üçlü Sarmal, Ernst Mayr'dan Biyoloji Budur ve Richard Leakey-Roger Lewin'in Göl İnsanları kitapları TÜBİTAK'ın listesinden çıkartıldı. 

TÜBİTAK AÇIKLAMA YAPTI

TÜBİTAK, evrim teorisinin sansürlenmesiyle ilgili çıkan haberlerin doğruları yansıtmadığını bildirdi.

TÜBİTAK'tan yapılan yazılı açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Bu konuyla ilgili olarak ne Bilim Kurulumuzda ne de Yayın Danışma ve Değerlendirme Kurulumuzda herhangi bir karar alınmadığı gibi gündem dahi olmamıştır. Bilakis TÜBİTAK, dünyadaki tüm bilimsel araştırmaları ve gelişmeleri yakından takip etmekte, bu yayınları gerek akademik gerekse de popüler bilim kitapları olarak yayımlamayı sürdürmektedir.''

Ayrıca haberlerde adı geçen yazar ve kitaplar konusunda TÜBİTAK'ın herhangi sansürünün söz konusu olmadığı vurgulanan açıklamada, ''Konu tamamen yayın hakkı sözleşmelerinin yenilenmesi süreçleri ve teklif haklarıyla ilgili olup, evrim teorisi yayınlarının kaldırmasıyla ilgili değildir. Kaldı ki evrim teorisi konusunda halihazırda hem yayında hem de baskı programında kitaplarımız bulunmaktadır'' ifadelerine yer verildi.

SATIŞI SÜREN TEK KİTAP

TÜBİTAK'ın eski satış listesinden geriye tek kalan ise Linda Gamlin'in Evrim kitabı. 

DAHA ÖNCE DE TÜBİTAK BİLİM DERGİSİ KRİZİ YAŞANMIŞTI


Daha önce Darwin'in doğumunun 200'üncü yıldönümü UNESCO tarafından tüm dünyada "Darwin Yılı" olarak ilan edilmiş ve bu vesileyle TÜBİTAK, Bilim ve Teknik Dergisi'nin kapağını ve 15 sayfasını Darwin'e ayırmıştı.

Ancak TÜBİTAK Yönetim Kurulu, derginin bu hâlini beğenmeyip kapağı son anda değiştirerek, genel yayın yönetmeninin görevine son vermişti.


 


Çok Okunanlar


TRT Türk