TRT Türk
Dolar
2,587
Euro
2,833
BIST
82.113
Altın
99,505

Dünya
07.08.2013 09:36
Yazıyı Paylaş
Facebook'ta Paylaş   Twitter'da Paylaş   Google Plus'da Paylaş
 
Suriyeli yardım kuruluşlarından Türkiye'ye teşekkür mektubu
Dünyanın farklı bölgelerinde bulunan Suriyeli 45 örgüt biraraya geldi ve Türkiye'ye bir teşekkür mektubu yayınladı...

İngiltere'nin Daily Telegraph gazetesi, dünyanın farklı bölgelerinde yerleşik Suriyeli 45 örgüt tarafından Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Türk halkına hitaben yazılmış bir teşekkür mektubu yayınladı.

Daily Telegraph gazetesinde yer alan 25'i Amerika'da, 10'u İngiltere'de olmak üzere, Katar, Suudi Arabistan, İsviçre ve Fransa'dan Almanya ve Kanada'ya kadar dünyanın farklı bölgelerinde yerleşik 45 Suriyeli örgütün imzasının bulunduğu 'Açık mektup' Türk halkına teşekkür niteliğinde... Mektuba, Suriye'de devam eden insanlık trajedisi sırasında, Türkiye'nin liderliğinde, Suriyeliler'le dayanışma gösteren Türk halkı ve hükümetine teşekkür edildikten sonra "En içten şükranlarımızı sunarız" denilerek başlandı. Mektupta, şu ifadelere yer verildi:

1375861169_0708201307432606317713.jpg

"Sayın Abdullah Gül, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı,

Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı,

Sayın Ahmet Davutoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı,

 

Dünya genelindeki 45 Suriye yardım kuruluşu ve Suriye halkı adına,

 

Suriye’de devam eden insani trajedi sırasında kardeşlerimize karşı gösterdiğiniz dayanışma için Türk halkına ve liderlinizdeki Türk hükümetine minnet ve şükranlarımızı ifade ediyoruz..

Reyhanlı’da, Antakya’da, GaziAntep’te, Kilis’te, Şanlı Urfa’da, Kahraman Maraş’ta, İstanbul, Adana, Ankara ve daha pek çok şehirde Suriye’deki baskıdan ve Esad tiranlığından kaçan mültecilere evlerini ve yüreklerini açan ve onları bu zor şartlar altında onurlu birer konuk olarak ağırlayan on binlerce Türk vatandaşının cömertliğini asla unutmayacağız.

Tarih Anadolu halkının zor zamanlarda Suriye’ye uzattığı bu yardım elini daima hatırlayacak.

Suriye toplumu ve organizasyonları olarak, Suriyeli çocuklara, kadınlara, yaşlılara, size sığınan on binlerce muhtaç durumdaki Suriye’liye ve halen Suriye’de Esad rejiminin baskısı altında acı çeken ailelerimize yardım etmek için gösterdiğiniz çabalar için size minnettarız.

Türkiye’nin demokrasisi, istikrarı, ekonomik başarısı ve duruşuyla, Suriyeliler dünyanın her yerindeki Arap ve Müslümanlar için nasıl bir ibret ve ilham kaynağı olduğunu ne kadar vurgulasak az olur.

Bu vesileyi fırsat bilerek, 11 Mayıs tarihinde Reyhanlı’da gerçekleşen terörist saldırıyla ilgili derin üzüntü ve tepkimizi bir kez daha ifade etmek, saldırıda hayatını kaybeden kardeşlerimize taziye ve dualarımızı, ailelerine ve yakınlarına başsağlığı ve iyi dileklerimizi iletmek istiyoruz.

Türk halkının ramazan bayramını kutlar ve bu mübarek ayda Suriye halkının acısını bir nebze olsun dindirdiğiniz için size teşekkür ederiz."


1375858052_201308071190thedailytelegraph002.jpgKaynak: The Daily Telegraph, BBC, DHA

 

 

Etiketler:
TÜRKİYE, TEŞEKKÜR
 


Çok Okunanlar


TRT Türk