TRT Türk
Dolar
2,587
Euro
2,833
BIST
82.113
Altın
99,505

Sağlık
17.02.2013 13:25
Yazıyı Paylaş
Facebook'ta Paylaş   Twitter'da Paylaş   Google Plus'da Paylaş
 
Sinir sisteminin oksijensiz kalması
Bebekler soğutularak hayata tutunuyor.

Anne karnında veya doğum sırasında oksijensiz kaldıkları için ölüm, zihinsel veya bedensel engelli olma riski bulunan bebekler, hipotermi olarak adlandırılan soğutma yöntemiyle sağlıklarına kavuşturuluyor.

Yenidoğan Yoğun Bakım Üniteleri Sorumlusu Prof. Dr. Nejat Narlı, yaptığı açıklamada, bebeklerin anne karnında veya doğum sırasında santral sinir sisteminin oksijensiz kalması durumunun ülkemizin halen önemli sorunlarından biri olduğunu söyledi.

Oksijensiz kalan bebeklerin, ölüm veya ileride zihinsel ya da bedensel engelli kalmasının önlenmesinde uygulanan hipotermi (soğutma) tedavisinin Türkiye'de yaygınlaştığını bildiren Narlı, başarılı sonuçlar alındığını kaydetti.

Tedavi aşamasında beynin 32-34 dereceye kadar soğutulduğunu ifade eden Narlı, ''Özel cihazlarla bu işlem yapılırken, beynin oksijen düzeyi ve elektrik aktiviteleri de monitorize edilmektedir. Doğum sırasında oksijensiz kalan bebeklerden bazılarının tedavisi, durumun ciddiyetine göre bulundukları yerlerden yenidoğan ambulansına alınmasından itibaren başlıyor. Daha sonra sağlık kuruluşumuza getirilerek tedavilerine devam ediliyor.'' dedi.

Narlı, soğutma işlemiyle santral sinir sisteminin metabolizma hızının ve enerji kullanımının azaltılması, beyin ödeminin önlenmesi ve sinir hücrelerinin ölümünün azaltılması gibi birçok açıdan beyin dokusunun korunduğunu ifade etti.

 


Çok Okunanlar


TRT Türk