TRT Türk
Dolar
2,587
Euro
2,833
BIST
82.113
Altın
99,505

Güncel
30.03.2013 09:42
Yazıyı Paylaş
Facebook'ta Paylaş   Twitter'da Paylaş   Google Plus'da Paylaş
 
Çelik, 657 sayılı devlet memurları kanunu ve taşeron işçiler hakkında konuştu
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, İstanbul'da AK Parti Siyaset Akademisi 14'üncü dönem yerel yönetimler programına katıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, İstanbul'da AK Parti Siyaset Akademisi 14'üncü dönem yerel yönetimler programına katıldı.

Çelik, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun daha işler hale getirilmeye çalışıldığını kaydetti.

''657 SAYILI KANUN 657'DEN FAZLA DEĞİŞMİŞ''

Çelik, ''Sosyal taraflarla bir araya gelmeye başladık. Hızlı bir şekilde aksaklıkları giderildi. 1965 yılında çıkmış Devlet Personel Kanunu, 657 sayılı kanun 657'den fazla değişmiş. O halde ne yapmak gerekiyor? Burada ciddi bir şekilde üzerinde çalışma sosyal taraflarla beraber. Bu işe ciddi bir neşter atmak gerekiyor. Bunu daha işler hale getirmek gerekiyor. Şu anda çalıştığımız konu bu.''  dedi.

Taşeron çalışanlarla ilgili düzenlemeye de değinen Faruk Çelik, işçilerin haklarını korumak için adımlar atıldığını belirtti.

''İŞÇİ İNSAN DEĞİL Mİ?''

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, konuyla ilgili olarak,  ''Taşeronluğu emeğin sömürüsüne dönüştürme hakkına kimse sahip değil. İşçi insan değil mi? Alt işverenin yanında çalışan işçilerimiz tabi ki olacak. Alt işveren tabi ki olacak. Ama haklar konusunda, haklarını koruma konusunda öncelikle devletin, kamunun, bakanlığın atması gereken adımlar var. Onları inşallah biz atıyoruz. O yasal düzenlemeyi de inşallah bu dönem içerisinde çıkaracağız.'' dedi.

 

 


Çok Okunanlar


TRT Türk