TRT Türk
Dolar
2,587
Euro
2,833
BIST
82.113
Altın
99,505

Dünya
03.09.2013 10:31
Yazıyı Paylaş
Facebook'ta Paylaş   Twitter'da Paylaş   Google Plus'da Paylaş
 
Avustralya genel seçime gidiyor
Seçime 4 gün kala durum nasıl? Türkler kime oy verecek? Partilerin Türklere yönelik programları var mı?

Avustralya halkı  7 Eylül Cumartesi günü 150 milletvekilini seçmek için sandığa gidiyor.  Federal  genel seçim sonucunda  ülkenin 44.parlamentosu oluşacak.  Gelen bilgiler, seçim yarışının iktidardaki  merkez solcu İşçi Partisiyle muhalif Liberal Parti öncüllüğündeki milliyetçi-merkez sağ koalisyon arasında geçeceğini gösteriyor.   En son anketlere göre, muhalefet %48’e karşı %52  ile yarışı önde götürüyor.

1378193980_website-day-for-daniel-fed-parliament-see-of-red1-031111.jpgKısa süre önce partide  Başbakan Julia Gillard’ı başkanlık koltuğundan ederek yeniden liderliğe yükselen eski Başbakan Kevin Rudd’un İşçi Partisi’nin son günlerde oylarını yükselttiği ve aradaki farkı önemli ölçüde azalttığı bildiriliyor.  Ancak merkez sağda bulunan Toby Abbott liderliğindeki Avustralya Liberal Partisi de çok iddialı.  Gözlemciler, İşçi Partisinin arka-arkaya üçüncü kez seçimleri kazanma şansının liberallere göre daha düşük olduğu görüşünde.

Avustralya parlamentosunun ilk Türk kökenli senatörü Mehmet Tillem  seçimleri TRT Türk artı için değerlendirdi


TRT Türk artı, seçimlerinin nabzını Avustralya Federal Parlamentosunun ilk ve tek Türk kökenli senatörü Mehmet Tillem’le tuttu.  1378194035_62390senator1.jpgMehmet Tillem, Temmuz ayında İşçi Partisi Victoria Senatörü David Feeny’nin istifasıyla boşalan ve İşçi Partisi içinde delegelerin oyları ile belirlenen senatörlük seçimlerini kazandı ve 7 Eylül genel seçimleri için adaylığını koydu. Seçilirse 6 sene, seçilmezse, önümüzdeki yılın  Temmuz ayına kadar federal parlamentoda görev yapacak.  Avustralya’nın Türk kökenli senatörü TRT Türk artı’ya  seçim öncesi genel durum, Türklerin konumu, siyasi partilerin Türklere yönelik tutumu  ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Liberal Parti 10-12 sandalye farkıyla kazanacak gibi

1378194212_tony-abbottfairfaxphotos-11136547-1.jpg Mehmet Tillem, son anketlerdeki durumun Liberal Partiden yana  göründüğünü söylüyor. Tillem’e göre, seçime birkaç gün kala liderlerin  hata yapma olasılığı veya dünyadaki önemli gelişmeler durumu etkilemezse, her hangi sürpriz olmayacak. Yani Liberal Parti seçimi 10-12 sandalye farkıyla kazanacak.

İşçi Partisi neden geriledi?

1378194247_kevin-rud-14-1.jpg Arka-arkaya iki seçim kazanan İşçi Partinin gerileme nedeninin birkaç faktöre bağlı olduğunu kaydeden Mehmet Tillem’e göre, öncelikle iktidarda bulunmanın getirdiği bir yıpranma söz konusu. Diğer  önemli faktör, İşçi Partisinde yaşanan lider değişikliği.  İşçi Partisinin karbon ve maden vergisi uygulamalarının da oy düşüşünde etkili olduğunu kaydeden Tillem, yurtdışından gelen mülteci akımının da hükümeti yıprattığını vurguluyor.

Avusturalya’nın ilk Türk senatörü meclise girebilecek mi?


1378194556_96823-036-57d2200d.gifİşçi Partisinin bu durumu Mehmet Tillem’in seçimdeki pozisyonunu da etkileyecek gibi.  Mehmet Tillem, partinin Victoria eyaletinden üçüncü sıra adayı. Victoria eyaleti parlamentoda altı sandalye ile temsil olunuyor. Mehmet Tillem, İşçi Partisinin Victoria eyaletinde iki sandalyeyi garantilediğini, üçüncü sandalye içinse Yeşiller Partisiyle rekabet halinde olduğunu bildiriyor: “Anketlerde Yeşiller’le rekabet halinde olduğumuz görülüyor.  Şu an kazanmamız biraz zor görünüyor, ancak mücadelemiz devam ediyor”.

Avustralyalı Türkler siyaseten aktif değil


Peki, Avustralya’da yapılan seçimlerde Türkler ne kadar aktif? Resmi rakamlara göre, bugün Avustralya'da 59,402 Türk vatandaşı yaşıyor. Bunlara 40 bin ile 60 bin arasındaki Kıbrıs Türkü ve artık ülkeleriyle vatandaşlık bağı kalmayan Türk kökenliler de eklendiğinde gerçek rakamın 150.000 ile 200.000 arasında olduğu tahmin ediliyor. Türkler ülkedeki Müslüman azınlığın yüzde 18'ini temsil ediyor.

1378194652_60334secim41.jpgAncak Mehmet Tillem, iki nedenden dolayı Türk faktörünün öne çıkamadığını kaydediyor. Birinci neden, 22,3 milyonluk  çok kültürlü Avustralya için 150 binin çok da büyük rakam olmaması. İkinci neden ise Avustralyalı Türklerin siyaseten aktif olmaması.   Ülke genelinde siyasetle uğraşan Türk sayısı 500-600 civarında. Onların da büyük çoğunluğu Victoria eyaletinde bulunuyor. 20 yıldır siyasetle uğraştığını kaydeden Tillem, uzun süren uğraşlar sonucu eyalet meclisinde üç milletvekili ve birkaç belediye başkanı çıkarabildiklerini söylüyor.

Türkler neden İşçi Partisini tercih ediyor?

Mehmet Tillem, Avustralyalı Türklerin ağırlıklı olarak İşçi Partisini desteklediğini bildiriyor. Nedeni ise Türklerin Avustralya’ya  göçünün başladığı tarihlere dayanıyor: “Avustralya’ya ilk gelen Türkler işçilerdi ve geldikleri zaman İşçi Partisinden, özellikle İşçi Partisine bağlı sendikadan çok destek aldılar.  Bu destek halen sürüyor ve Türklerin İşçi Partisine sempatisinin kökünde de bu duruyor.  Öte yandan, İşçi Partisi göçmenlere daha yakın davranıyor ve çalışmalarında onlara da yer veriyor. Son dönemde partimiz özellikle gençlerin eğitimiyle ilgili çalışmalara yoğunlaşıyor. Çünkü ilk başta ülkeye gelenler işçi sınıfıydı, ikinci, üçüncü kuşak ise eğitime önem veren, eğitime eğilen bir kuşak. Biz de çalışmalarımızla onlara yardımcı olmaya çalışıyoruz”.1378194785_kevin-rudd-in-newcastle-007.jpg

Mehmet Tillem, son dönemde Liberal Partinin de Victoria eyaletinde Türklere yönelik bazı çalışmalar yaptığını söylüyor.  Liberaller, son eyalet seçimlerinde bir Türk kökenli aday göstermiş. Parti, seçim kampanyalarında  Türk kökenli gençlere ilgili de arttırmaya başlamış.

Ancak yine de Avustralya’da hiçbir partinin Türklere yönelik bir seçim programı yok.

Mehmet Tillem kimdir?


1974 senesinde Denizli’nin Tavas ilçesinde doğdu. Avustralya’ya göçmen bir ailenin çocuğu olarak 1976 yılında 3 yaşındayken geldi.  Siyasete RMIT üniversitesinde öğrenci sendikası başkanı olarak başladı. Son 20 yıldır  Avustralya İşçi Partisi’nin birçok kademesinde görev yapan Tillem, RMIT üniversitesinde ticaret eğitimi aldı. Avustralya'nın ilk Türk kökenli senatörü Tillem, evli ve 7 yaşında bir erkek çocuk babası. 72 senatörü bulunan Avustralya Parlamentosunda İşçi Partisinin 31 üyesinden ve Victoria eyaletini temsil eden 7 İşçi Partiliden birisi.

 

(Gönül Şamilkızı - TRT Türk artı) 


Çok Okunanlar


TRT Türk