TRT Türk
Dolar
2,587
Euro
2,833
BIST
82.113
Altın
99,505

Sağlık
17.10.2013 18:18
Yazıyı Paylaş
Facebook'ta Paylaş   Twitter'da Paylaş   Google Plus'da Paylaş
 
Alkol kullanımı meme kanseri riskini artırıyor
Meme kanserinde erken tanının önemine dikkat çeken uzmanlar, aşırı alkol kullanımının meme kanseri riskini artırdığını belirtiyor

Kadınların korkulu rüyası olan meme kanserinde riskin yaşla birlikte arttığını belirten uzmanlar, erken tanının önemine dikkat çekiyor. Uzmanlar, aşırı alkol kullanımının meme kanseri riskini artırdığını belirtiyor.

1382023487_alkol.jpg
Anadolu Sağlık Merkezi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Kemal Raşa, meme kanseri riskinin yaşla birlikte arttığını söyleyerek, ailesinde kanser geçmişi olmayanlar için 40 yaşından sonra düzenli hekim kontrollerinin başlaması gerektiğini söyledi. 

Meme kanseri tedavisinde başarının kilit noktası olan erken tanı için 40 yaşından sonra her yıl meme muayenesi, mammografi ve ultrasonografi çekilmesini öneren Raşa, “Her kadının 20 yaşından itibaren, her ay kendi kendine meme muayenesi yapması gerekiyor.” dedi.

Risk faktörlerine sahip olan, örneğin ailesinde meme kanseri görülen ve hormon kullanan kadınların ise özel risk grubunda olduğu için hekim muayenelerine 20 yaşından itibaren başlaması gerektiğini ifade etti.

Mammografi tek başına yetmiyor

Meme kanseri açısından en değerli tarama testinin mamografi olduğunu kaydeden Raşa, “Buna rağmen bütün tümörler mammografide görülmeyebilir. Bazen memede tümör olmasına rağmen mammografi sonucu ‘normal’ çıkabiliyor. Ancak mammografide bir şey çıkmaması her zaman ‘meme kanseri değilsiniz’ anlamına da gelmiyor. Bu yüzden mamografinin yanında ultrasonografi de çekilmesi gerekir.” dedi.

1382023429_meme.jpg2.jpg

Kemal Raşa, kimlerin risk grubunda olduğunu şöyle sıraladı: “Kendi soy ağacında meme kanseri olanlar, daha önce yapılan biyopsilerde meme kanseri öncüsü olan patolojilerin tanımlandığı kişiler, aşırı alkol kullananlar, menopoz sonrası düzenli egzersiz yapmayanlar, özellikle karın bölgesindeki artan yağ hacmine sahip olanlar.”

1382023445_meme.jpg1.jpg

Op. Dr. Raşa, meme kanserinden korunmak için yapılması gerekenleri de, “30 yaşından önce doğum yapmaya çalışın, doğum yaptıktan sonra sütünüz geldiğince bebeğinizi emzirin, ideal kilonuzu koruyun, düzenli olarak spor yapın kontrolsüz, gelişigüzel hormon (menopoz sonrası için ve doğum kontrol hapları) kullanmayın, alkole dikkat edin.” şeklinde sıraladı.

(CİHAN)
 


Çok Okunanlar


TRT Türk